Premier M. Morawiecki: Inwestycja w Możejkach tworzy przestrzeń dla bezpieczeństwa

Inwestycja w Możejkach zwiększa suwerenność energetyczną Polski i Litwy, łączy nas politycznie i tworzy przestrzeń dla budowy bezpieczeństwa politycznego – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przebywa na Litwie, gdzie odwiedził rafinerię PKN Orlen w Możejkach oraz spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.

Wiele wspólnych zadań przed nami. Często rozmawiam z premierem Skvernelisem o wspólnych projektach i działaniach na przyszłość” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, inwestycja w Możejkach „łączy nas jak mało który projekt i jest projektem na przyszłość, który zwiększa naszą suwerenność energetyczną, łączy nas politycznie i tworzy przestrzeń do budowy bezpieczeństwa politycznego”.

Jak przypomniał polski premier, prezydent Lech Kaczyński był na Litwie 8 kwietnia 2010 r. i to była jego ostatnia wizyta zagraniczna. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „proponując program zmian i tworząc wizję wspólnego rozwoju – wizję pomimo pewnych sporów, bo również między przyjaciółmi zdarzają się jakieś niesnaski i nieporozumienia – (…) tworzymy przestrzeń do współpracy gospodarczej i politycznej idąc śladami Lecha Kaczyńskiego”.

Polski premier dodał, że ma nadzieję, iż cel ten będzie realizowany „również w przyszłości we współpracy z Rosją, bo mamy nadzieję, że Rosja będzie tej szczerej współpracy z Litwą i Polską chciała”.

Chciałem poprosić premiera Skvernelisa, abyśmy za 10 miesięcy, kiedy będzie 10 rocznica momentu, kiedy Orlen przejął kontrolę nad Możejkami (…), żebyśmy wspólnie uczcili pamięć Lecha Kaczyńskiego poprzez zbudowanie uroczystej tablicy upamiętniającej tamten moment i podkreślającej, jak ważny był to moment dla długofalowej współpracy Polski i Litwy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, iż „tej wspaniałej perspektywy współpracy nie byłoby bez wyobraźni i determinacji Lecha Kaczyńskiego”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl