fot. PAP/Tomasz Wiktor

Premier M. Morawiecki w Gliwicach: Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie chorób onkologicznych

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach premier spotkał się kobietami walczącymi z rakiem piersi. Mateusz Morawiecki przypomniał, że Narodowa Strategia Onkologiczna to 5,1 mld zł w latach 2020-2030.

Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld zł. Wśród schorzeń onkologicznych ogromny nacisk kładziemy na raka piersi – powiedział premier podczas konferencji prasowej po spotkaniu z amazonkami.

Szef rządu wskazał, że kluczowym elementem jest profilaktyka – dzięki szybkiemu wykryciu choroby, w ogromnym stopniu wzrasta szansa jej wyleczenia.

Stąd – jak zapowiedział Mateusz Morawiecki – rozważane są zmiany dot. wykrywania raka piersi.

Jak wiemy doskonale – niezwykle ważna jest profilaktyka. Będziemy zastanawiać się, aby w krótkim czasie obniżyć wiek kobiet, od którego zaczyna się profilaktykę, aby ona jak najwcześniej mogła być rozpoczęta, ponieważ – jak usłyszałem na spotkaniu z paniami – niestety rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, proszę więc wszystkie młodsze panie, młodsze kobiety, by jak najczęściej badały się  – akcentował szef rządu.

Premier przypomniał też, że wprowadzono pilotaż Narodowej Strategii Onkologicznej, która – jak mówił – „rozwija się na coraz to kolejne jednostki, placówki, korzystając z najlepszych praktyk, także międzynarodowych”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl