fot. PAP/EPA

Pomoc dla Białorusi

Rząd premiera Mateusz Morawieckiego będzie kontynuował działania na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi. W ten sposób szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, odpowiedział na apel Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów do wszystkich liderów politycznych Unii Europejskiej i partii europejskich w sprawie białoruskich studentów.

Minister Michał Dworczyk wskazał na wiele programów, z których grupa może skorzystać. W tym kontekście szef KPRM przypomniał m.in. fundusz „Solidarni z Białorusią” na ponad 12 mln euro. Środki z puli są wydatkowane na wspieranie wolnych mediów oraz osób represjonowanych.

Minister Michał Dworczyk był też pytany w środę przez dziennikarzy, jaką liczbę białoruskich studentów jesteśmy obecnie w stanie przyjąć.

– Mamy fundusze pozwalające przyjąć de facto wszystkich zainteresowanych, którzy są zagrożeni represjami. W ubiegłym roku – po zwiększeniu środków w ramach Programu im. Konstantego Kalinowskiego – ponad 700 osób z Białorusi (studentów i pracowników naukowych) skorzystało z tej możliwości. Europejskie przepisy ograniczają politykę azylową, natomiast Polska jest krajem wydającym bardzo dużo wiz wjazdowych obywatelom Białorusi, dzięki którym mogą podróżować po terenie całej UE. Wszyscy zagrożeni represjami mogą liczyć na wsparcie, także szeregu organizacji pozarządowych – wskazał minister Michał Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego szereg działań zostało podjętych na forum UE oraz ONZ, by walczyć o wolność i demokrację na Białorusi.

Działania Rosji oraz Białorusi, w tym łamanie przez Mińsk międzynarodowych zasad lotnictwa cywilnego, były tematem środowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Szef Sojuszu oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje sankcje nałożone dotychczas przez kraje Unii Europejskiej i NATO na Białoruś.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl