fot. PAP/Leszek Szymański

W Warszawie odbyły się centralne uroczystości święta WOT

W Warszawie odbyły się centralne uroczystości święta WOT. Tegoroczne obchody tego święta przypadają w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś obchodzimy też Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

W stołecznych obchodach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak. Prezydent wręczył sztandary trzem pierwszym brygadom obrony terytorialnej. Zwracając się do żołnierzy WOT, Andrzej Duda mówił, że sprawdzili się i zasłużyli na sztandar.

– Chciałem, żebyście czuli, co to znaczy mieć sztandar; że sztandar otrzymuje prawdziwy, sprawdzony w służbie żołnierz. Żołnierz, który sobie na ten sztandar zasłużył. Dziś tak jest – sprawdziliście się, szanują was, dziękują za to. Szanują was oficerowie Sztabu Generalnego wraz z szefem Sztabu Generalnego na czele. Szanują was żołnierze wojsk operacyjnych, którzy mieli możliwość służyć razem z wami przy różnych zdarzeniach, które miały miejsce, a także na ćwiczeniach. Szanują was ludzie, którym służyliście, służąc Rzeczpospolitej, niosąc im pomoc, czy to przy klęskach żywiołowych, czy przy działaniach poszukiwawczych – mówił prezydent Andrzej Duda.

Szef MON Mariusz Błaszczak, zwracając się do żołnierzy, podkreślał z kolei, że obecny obóz rządzący nie dopuści do likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Choć dziś są tacy politycy opozycji, którzy mówią o likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej, to ja tylko przypomnę, że kiedy oni byli przy władzy, likwidowali jednostki wojsk operacyjnych. Oni likwidowali infrastrukturę wojskową. Te czasy są już za nami. Obiecuję wam, że nie dopuścimy do tego, żeby Wojska Obrony Terytorialnej były zlikwidowane. Stanowicie wielką wartość i wielką siłę Wojska Polskiego – zapewniał Mariusz Błaszczak. 

Szef MON wręczył podczas obchodów nominacje na stanowiska dowódców brygad formowanych na zachodzie kraju. Formalnie rozpoczęło to ostatni etap formowania WOT – budowę tej formacji na ścianie zachodniej.

Przypadające dziś święto WOT ustanowione w ub.r. w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl