fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Niewybuch z II wojny światowej na warszawskim Bródnie

Ważył 250 kg, miał 2 metry – w Warszawie odnaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Potrzebna była ewakuacja mieszkańców. Bombą zajęli się saperzy. Ładunek został usunięty. Zostanie zdetonowany na jednym z poligonów.

Warszawa. Bródno. Plac budowy II linii metra. To w tym miejscu znaleziono potężny niewybuch z czasów II wojny światowej.

– Gdybyśmy wzięli pod uwagę sytuację niezwykle niepokojącą, niebezpieczną, z samym wybuchem, wtedy mówilibyśmy o zagrożeniu dla wszystkich osób znajdujących się w promilu około dwóch kilometrów – wskazał nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

Potrzebna była ewakuacja. Na miejscu pojawiło się 90 policjantów i siedem partoli Straży Miejskiej. Jeszcze wczoraj część osób, zamieszkała w pobliżu, przeniosła się do rodziny i znajomych. Dziś rano ewakuowano jeszcze dodatkowo tysiąc osób. Na czas prowadzonych działań saperskich osoby starsze mogły skorzystać z podstawionych przez warszawski ratusz autobusów MZK. Ewakuowani mieli zapewnione miejsca w pobliskiej szkole.

– W momencie, kiedy już wszystkie osoby zostały ewakuowane wojsko podjęło działania związane z wydobyciem bomby, a następnie transportem już z danego miejsca – poinformował Sylwester Marczak.

Dziś po godz. 12.00 wszyscy mówili już o sukcesie. Ładunek wybuchowy został usunięty z placu budowy – poinformowała rzecznik warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

„Zakończyła się akcja wydobycia pocisku z terenu budowy II linii metra. Niewybuch wyjeżdża właśnie na poligon do Torunia. Mieszkańcy wracają do swoich mieszkań” –  wskazała Karolina Gałecka.

Niewybuch miał dwa metry wielkości i ważył 250 kg.

 

TV Trwam News

drukuj