fot. PAP/Marcin Obara

Policja: 29 postępowań w związku z nocnym protestem przed Sejmie

Policja prowadzi 29 postępowań w związku z blokowaniem jezdni i ruchu przez protestujących w nocy z piątku na sobotę przed Sejmem – poinformował PAP rzecznik KSP asp. szt. Mariusz Mrozek. W nocy przed parlamentem protestowało kilkadziesiąt osób.

„Policjanci w nocy z piątek na sobotę interweniowali w momencie, kiedy grupa kilkudziesięciu osób blokowała ulicę i przejazd. Wylegitymowali 31 osób, w stosunku do 29 z nich prowadzone są postępowanie w sprawie o wykroczenie związane z blokowaniem jezdni” – podał Mrozek.

„Dwie osoby będą prawdopodobnie odpowiadały za naruszenie miru. W tym przypadku czynności prowadzone są na podstawie zawiadomienia Straży Marszałkowskiej, która zgłosiła wtargnięcie kilku osób na teren parlamentu”– dodał.

Mrozek poinformował, że żadna z osób nie została zatrzymana, a po wykonaniu przez policjantów czynności na miejscu, wszyscy mogli powrócić do domów.

Protest przed parlamentem związany był z procedowaniem przez Senat nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. W nocy Senat bez poprawek przyjął obie nowele.

Protestujący trzymali flagi z napisem: KOD, oraz transparenty z napisami: „Łapy precz od sądów”. Był także duży transparent z napisem: „PiS pod sąd”. Wśród protestujących był były lider KOD Mateusz Kijowski. Wejście do Sejmu od strony ulicy Wiejskiej było odgrodzone barierkami, a na miejscu byli policjanci.

PAP/RIRM

drukuj