Szef MON przedstawił zmiany w systemie dowodzenia

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie propozycję zmian w systemie dowodzenia armią. Obecnie trwa debata nad projektem nowelizacji w tej sprawie. Naprawiamy błąd, jaki został popełniony w 2014 roku – podkreślił szef MON.

 Minister wskazał, że dotychczasowy system dowodzenia armią nie był przejrzysty i wzbudzał niemiłe zainteresowanie naszych sojuszników. Projekt nowelizacji wynika z oceny sytuacji – dodał.

– Nasi sojusznicy pytają, z kim mają rozmawiać, jeśli chodzi o ćwiczenia np. wojskowe: z jednym dowództwem, bo jedno dowództwo organizuje określone ćwiczenia, czy z innym dowództwem, bo inne dowództwo organizuje określone ćwiczenia? To nie ma sensu. W każdym wojsku powinna być hierarchia dowodzenia, powinny być jasno sprecyzowane reguły, które dotyczą reakcji w sytuacji kryzysowej. W związku z tym przedłożenie, które mam zaszczyt państwu zaproponować, sytuuje jako pierwszego żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej Szefa Sztabu Generalnego – wskazał Mariusz Błaszczak.

Projekt przedstawiony przez szefa resortu obrony zakłada m.in. zwiększenie roli szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, któremu mają podlegać dowódcy generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej ma – jak dotychczas – podlegać bezpośrednio ministrowi obrony. Przygotowany przez MON i BBN projekt noweli to pierwszy etap zmian systemu kierowania i dowodzenia. W dalszej perspektywie zapowiedziano przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, które zlikwidowała reforma z 2014 r.

RIRM

drukuj