Szefowie MSZ Polski i Litwy spotkali się z zespołem biorącym udział w Rajdzie Dakar

Szefowie dyplomacji Polski i Litwy, Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius, spotkali się w czwartek w Wilnie z polsko-litewskim zespołem, który po raz czwarty weźmie udział w Rajdzie Dakar.

Litewski rajdowiec Benediktas Vanagas z polskim pilotem rajdowym Sebastianem Rozwadowskim już trzykrotnie startowali razem w Rajdzie Dakar. Pojadą również w najbliższej edycji wyścigu.

Podczas uroczystości, która odbyła się przed gmachem Litewskiej Biblioteki Narodowej, szef polskiego MSZ podkreślił, że wieloletnia współpraca sportowców z obu krajów dowodzi, że relacje polsko-litewskie rozwijają się dobrze w wielu obszarach. Dziękował też za ich wkład w promocję Polski i Litwy poza granicami kraju oraz za ich działalność charytatywną. Przypomniał, że wspierają oni m.in. wileńskie hospicjum prowadzone przez polskie siostry zakonne.

To piękny, bardzo potrzebny gest” – oświadczył szef polskiego MSZ.

Jacek Czaputowicz życzył rajdowcom sukcesów sportowych.

W czasie uroczystości ministrowie odsłonili nowy samochód rajdowy, którym Vanagas i Rozwadowski pojadą w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. Na drzwiach pojazdu znalazły się godła Polski i Litwy.

Podczas wizyty w Wilnie Czaputowicz spotka się też z prezydent Dalią Grybauskaite oraz premierem Sauliusem Skvernelisem.

Jak przekazało MSZ, podczas rozmów z litewskimi władzami Czaputowicz omówi m.in. tematy z obszaru polsko-litewskiej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej, a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, realizacji wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych oraz współpracy w ramach NATO i UE.

Ważnym punktem rozmów – jak podkreśla resort dyplomacji – mają być też problemy polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Po południu szef polskiego MSZ weźmie udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w zabytkowym pałacu Paców.

Jacek Czaputowicz będzie też uczestniczył w litewskim Sejmie w inauguracji wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”.

Na koniec wizyty szef polskiej dyplomacji odwiedzi kaplicę Ostrobramską oraz złoży wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl