MSZ: Polska nie poprze sankcji wobec Węgier

Polska będzie przeciwko ewentualnym sankcjom wobec Węgier. Nasz kraj – jak oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych – z niepokojem obserwuje decyzję Parlamentu Europejskiego popierającą wniosek o uruchomienie art 7. Traktu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom. Jak podkreślono, „każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo do dokonywania reform wewnętrznych, jakie uzna za właściwe”.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych „działania wymierzone przeciw państwom członkowskim służą jedynie pogłębieniu podziałów w UE, zwiększając obecny brak zaufania obywateli do instytucji europejskich”.

Troska o Węgry jest także troską o Polskę – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kryj odnosząc się do oświadczenia resortu.

– Miejmy świadomość, że Polska także podlega w Unii Europejskiej określonym naciskom. W naszej sytuacji zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie Węgier i mamy nadzieję, że dalej będziemy mogli na nią liczyć. Tu chodzi o to, żeby większość krajów UE nie narzucała innym krajom swoich wzorców. Chodzi o sprawy ważne. Nikt nie mówi, że w Unii Europejskiej nie chcemy być. Chcemy, bo dla nas jest to strategiczny interes, jednak chcemy także, aby nasza obecność w Unii była podmiotowa i abyśmy nie byli traktowani przedmiotowo. Mam wrażenie, że zarówno Węgry, jak i Polska w wielu sprawach w tej chwili przez elity – czy pseudoelity – europejskie tak przedmiotowo jest właśnie traktowana – mówił polityk.      

 Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier i tym samym wezwał państwa unijne do wszczęcia procedury określonej w tym artykule.

Rząd węgierski uważa decyzję PE ws. rezolucji za nieważną i analizuje obecnie niezbędne kroki prawne. Rozważane jest złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl