fot. PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda wyruszy dziś na Węgry

Prezydent Polski Andrzej Duda uda się dziś z oficjalną wizytą na Węgry. Para prezydencka wieczorem przyleci do Budapesztu. Wizytę rozpocznie od złożenia wieńca i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Katyńskim. Oficjalne spotkania zaplanowano na jutro i sobotę.

Prezydent Andrzej Duda w piątek będzie rozmawiał z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Rozmowy będą  poświęcone m.in. polityce migracyjnej, reformie Unii Europejskiej i lipcowemu szczytowi NATO w Warszawie. W sobotę prezydenci zainaugurują dziesiąte obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że wcześniejsza wizyta prezydenta w Czechach i obecna na Węgrzech służą umacnianiu jedności Grupy Wyszehradzkiej. Spodziewa się, że rozmowy zdominuje kwestia szczytu NATO.

– Prezydent Duda będzie starał się ustalić wspólny front z Węgrami na najbliższy szczyt NATO w lipcu. To, co kluczowe, to to, żeby państwa Europy Środkowo-Wschodniej mówiły jednym głosem. Chcemy zdecydowanego wsparcia ze strony NATO, większej obecności wojskowej na wschodniej flance – i to jest cel, który powinien zostać załatwiony na szczycie NATO w Warszawie – mówi Konrad Głębocki.

Przed wylotem do naszych południowych sąsiadów Prezydent odwiedzi podkarpacką Markową, gdzie weźmie udział w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj