Komorowski wygłosi dziś ostatnie przemówienie prezydenckie

Dziś o godz. 20.00 odbędzie się ostatnie wystąpienie ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego pięcioletnia kadencja minie w czwartek. Urząd prezydenta RP obejmie prezydent elekt Andrzej Duda, który tego dnia złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i przejmie Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi.

Tymczasem w ostatnich dniach swojego urzędowania prezydent Bronisław Komorowski wykazuje nadzwyczaj dużą aktywność. Ostatnio podpisał ustawę, która ustanawia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, a dziś skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ws. gruntów warszawskich oraz, m.in., wyznaczył główne kierunki rozwoju wojska na lata 2017-2026.

Dr Piotr Dardziński, politolog, zwraca uwagę, że ta aktywność wiąże się z obawą, iż następca może nie kontynuować podjętych przez Komorowskiego działań.

– W tym przypadku kalendarz został bardzo gwałtownie przyśpieszony przez fakt, że mamy w tym roku kumulację wyborów parlamentarnych i  wyborów prezydenckich. Prezydent wie, że z tych dokumentów, projektów i projektów ustaw, które zgłosił parlament, pewna część może nie być podpisana przez przyszłego prezydenta, dlatego stara się zakończyć jak najwięcej tych projektów – zarówno tych, które przygotowywał on sam, jak i tych, które zostały przygotowane przez parlament. Drugi powód jest taki, że prezydent chciałby pozostawić po sobie dobre wspomnienie. Te ostatnie dni to jest to, co bardzo często mocno się zapisuje w społecznej świadomości i dobrze jest wystąpić w roli kogoś, kto dobrze się zapisuje w tych ostatnich chwilach – tłumaczy politolog.

Uroczyste zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w czwartek 6 sierpnia. Transmisję tego wydarzenia przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj