fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent A. Duda: Wojewoda małopolski jest przygotowany, aby od poniedziałku wypłacać 6000 zł w przypadku zalanych budynków

Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od jutra mogła być realizowana wypłata 6000 złotych w przypadku zalanych budynków – poinformował w Krakowie prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. W wyniku wylania rzeki Stradomki znacznie ucierpiała miejscowość Łapanów. Podtopione zostały drogi, sklepy i domy. Ewakuowano tam 48 osób.

– To są wody bardzo szybko płynące, to są rwące górskie potoki. Spadły duże opady w górach i to wszystko spłynęło. Taka jest niestety charakterystyka tych terenów górskich i podgórskich, że tego typu powodziami są najczęściej dotknięte – mówił prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew.

– To zjawisko pogodowe będzie występowało na terenie całego województwa małopolskiego. Takie są prognozy, więc zapewne niestety po dzisiejszej nocy informacja będzie taka, że tych miejsc dotkniętych powodzią i nawalnymi deszczami jest znacznie więcej – zaznaczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W tej chwili w gotowości są wszystkie służby. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi. Z kolei zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone. Od jutra pierwsze wsparcie pomocowe może być wnioskowane i dysponowane.

– Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od poniedziałku wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby ona już mogła być realizowana – akcentował Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent, zapasy powodziowe są na miejscu i będą dostarczane w odpowiednich ilościach.

 

TV Trwam News

drukuj