fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent: Realizuje się marzenie Ryszarda Białousa o niepodległej Polsce

Dla kpt. Ryszarda Białousa marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, w pełni suwerenna, i żeby w niej być, dzisiaj się realizuje – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy słynnego Batalionu „Zośka”, który 27 lat temu zmarł w Argentynie i chciał być pochowany w Polsce.

Uczestniczyli w nich, oprócz prezydenta RP między innymi szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. A także powstańcy między innymi z batalionu „Zośka”.

Kpt. Ryszard Białous – zawsze był gotów oddać życie za Polskę. Jego pragnieniem było wrócić do ojczyzny – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

– To jest niezwykła chwila. Sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana Ryszarda Białousa to marzenie o tym, żeby Polska była w pełni niepodległa, była w pełni suwerenna, kwitnąca, i żeby w niej być, dzisiaj się realizuje. Po 75-ciu latach od dnia, w którym gotów był stanąć do Powstania Warszawskiego, które miało rozpocząć się 1 sierpnia 1944 roku – wskazał prezydent.

Postawa pułkownika – jak podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak – jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Pan pułkownik dobrze zasłużył się Polsce – wskazał minister.

Kpt. Ryszard Białous, decyzją szefa MON, został awansowany pośmiertnie na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj