By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Prezydent podpisał ustawę o przywracaniu połączeń autobusowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przywracaniu połączeń autobusowych. Dzięki nowym rozwiązaniom mają być przywracane zlikwidowane połączenia w małych miejscowościach. Ma to przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Na mocy ustawy, utworzony zostanie Fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Jeszcze w tym roku samorządy, które uruchomią połączenia autobusowe, dostaną 300 mln zł. W kolejnych latach dofinansowanie ma sięgnąć do 800 mln zł.

Obecnie firmy przewozowe jeżdżą tylko tam, gdzie im się opłaca – podkreśla Bogdan Rzońca, europoseł PiS, do niedawna poseł i przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Polityk wskazuje, że podpisana przez prezydenta ustawa ma to zmienić.

– Można zauważyć w Polsce, że do niektórych wiosek w ogóle nie dociera żaden transport komunikacyjny, że są dni powszednie albo soboty i niedziele, gdzie starsi ludzie czy młodzież nie ma czym się dostać do szpitala, do szkoły, do kościoła, na zakupy itd. Tą ustawą eliminujemy tę sytuację i spowodujemy, że starostowie lub wójtowie bardzo szybko ogłoszą przetargi na uruchomienie połączeń autobusowych. Pieniądze daje budżet państwa. Do każdego kilometra będzie dopłata ok. 1 zł. Mówiąc wprost, do tej poty było tak, że firmy, które prowadziły połączenia busowe lub autobusowe jeździły tam, gdzie to się im opłaciło, natomiast nie jeździły tam, gdzie były kierunki deficytowe. Tą ustawą eliminujemy tę sytuację – wskazuje Bogdan Rzońca.

Podpisana przez prezydenta ustawa stanowi element tzw. nowej piątki PiS.

 

RIRM

 

drukuj