Prezydent A. Duda w liście złożył gratulacje i życzenia nowemu biskupowi toruńskiemu

Prezydent Andrzej Duda złożył listownie gratulacje nowemu ordynariuszowi toruńskiemu ks. bp. Wiesławowi Śmiglowi. Życzył mu wsparcia opatrzności oraz życzliwości i pomocy ze strony Kościoła lokalnego. W niedzielę odbył się ingres biskupa do katedry świętych Janów w Toruniu.

„Z okazji uroczystego ingresu ekscelencji proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia wielu dobrych owoców posługi księdza biskupa jako duchowego przewodnika i opiekuna diecezji toruńskiej. Niech na drodze biskupiego powołania nigdy nie zabraknie wsparcia opatrzności oraz życzliwości i pomocy ze strony Kościoła lokalnego, nad którym ksiądz biskup obejmuje dzisiaj przewodnictwo” – napisał w liście prezydent, który na koniec uroczystości odczytał jego kapelan ks. Zbigniew Kras.

Prezydent podkreślił, że upływający jubileusz 25-lecia diecezji toruńskiej oraz rozpoczynające się ogólnonarodowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to ważne historyczne cezury.

„Skłaniają one do refleksji nad dziedzictwem minionych pokoleń oraz nad wyzwaniami nowego czasu. Podejmując ów namysł wsłuchujemy się także w głos Kościoła katolickiego w Polsce, wspólnoty, która od ponad tysiąca lat wydobywa ze skarbca rzeczy nowe i stare, która uczy szacunku dla tradycji ojców, a jednocześnie daje przykład jak odważnie i twórczo wychodzić na przeciw problemom współczesności. Jestem przekonany, że ksiądz biskup z powodzeniem będzie realizował tę misję, a doświadczenia pokoleniowe, które ukształtowały ekscelencję jako człowiek oraz szeroka wiedza i umiejętności nabyte przez lata pracy naukowej i duszpasterskiej okażą się w tym dziele bardzo pomocne” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że ks. bp Śmigiel jako profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i autorytet w zakresie teologii pastoralnej, wykładowca akademicki i duszpasterz studentów, aktywny uczestnik prac Konferencji Episkopatu Polski oraz zwolennik bliższej współpracy duchowieństwa i laikatu, od lat zabiega o jakość życia religijnego i zaangażowania społecznego wiernych Kościoła.

„Ten ważny rys dotychczasowej posługi księdza biskupa stanowi cenny wkład w budowę państwa i społeczeństwa, w którym nowoczesność nie oznacza odcięcia się do najgłębszych źródeł naszej kulturowej tożsamości. Jeszcze raz gratulując życzę księdzu biskupowi obfitych zbiorów w toruńskiej winnicy pańskiej oraz tej jedynej w swoim rodzaju satysfakcji jak płynie z gorliwej służby Bogu i ojczyźnie” – życzył prezydent.

Ks. bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Dotychczas był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. Jest doktorem habilitowanym teologii, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady KEP ds. Rodziny, Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Jego dewiza biskupia to Omnibus omnia factus (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). Na tarczy jego herbu biskupiego znajduje się miecz, który symbolizuje Słowo Boże.

Papież Franciszek mianował duchownego w miejsce odchodzącego na emeryturę księdza biskupa Andrzeja Suskiego 11 listopada. Ksiądz biskup Śmigiel objął w piątek 8 grudnia w katedrze świętych Janów kanonicznie (urzędowo) diecezję toruńską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl