fot. flickr.com

Wielki festyn rodzinny „Solidarność pokoleń”

Z okazji 35. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w ostatnią sobotę sierpnia na terenach Stoczni Gdańskiej odbędzie się wielki festyn rodzinny „Solidarność pokoleń”.

To będzie wielkie, radosne święto wszystkich Polaków – przekonywał podczas konferencji prasowej promującej wydarzenie przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

– Rok 2015 to nie tylko wybory prezydenckie, nie tylko wybory parlamentarne, ale przede wszystkim ta wspaniała rocznica – bo nie byłoby dzisiaj wolnych wyborów prezydenckich, nie byłoby wolnych wyborów parlamentarnych gdyby nie to, co stało się 35 lat temu. Uważam, że to jest najważniejsze wydarzenie roku 2015 – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Tego dnia staną dwie sceny. Na scenie piknikowej zagra m.in. Boney’M oraz Maciej Miecznikowski, Maciej Markiewicz i Katarzyna Rogalska. Pojawią się też liczne atrakcje dla całych rodzin, w tym konkursy i parki zabaw dla dzieci. Wieczorem natomiast odbędzie się koncert „My Naród”. Na koncercie pojawi się plejada polskich, najpopularniejszych artystów, reprezentujących wszystkie pokolenia i różne style muzyczne.

– Koncert rozpoczniemy i zakończymy piosenkami „Solidarności”. Pierwszy utwór – „Stąd ruszyła lawina” – otwierający cały koncert, został specjalnie przygotowany na obchody 35-lecia „Solidarności” przez Krzysztofa Cugowskiego. W naszym widowisku wystąpią między innymi Krzysztof Cugowski, Natalia Przybysz, Dawid Kwiatkowski, Tomasz Lipiński – mówił Dariusz Przebinda.

Tuż przed rozpoczęciem koncertu na scenie pojawi się prezydent Andrzej Duda i minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz – jeśli się uda – czterej przewodniczący NSZZ „Solidarność”: Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek oraz Piotr Duda.

– Jeśli z czymś się Polska kojarzy, to właśnie kojarzy się z „Solidarnością” i to musimy przypominać. Dlatego jest to dla nas wielki zaszczyt, że możemy uczestniczyć razem z „Solidarnością” w promowaniu tej rocznicy. Bardzo się cieszę, że taką wagę przykłada się do inicjatyw kulturalnych – powiedział Krzysztof Dudek z Narodowego Centrum Kultury.

Tym bardziej, że historia w szkołach jest okrojona, a młodzież wie coraz mniej na temat „Solidarności”.

– Mamy pewien problem, bo jak się mówi o obaleniu komunizmu w Europie, to mamy przed oczami taką kalkę, że się rozwala mur w Berlinie, a zapomina się o bramie Stoczni Gdańskiej i musimy światu ciągle przypominać, że ta historia – to wielkie wydarzenie, jakim było wyzwolenie Europy Wschodniej spod komunizmu zaczęło się tutaj w Gdańsku – dodał Krzysztof Dudek.

Całość festynu zakończy koncert gwiazdy – Chrisa de Burgha – słynnego irlandzkiego piosenkarza i kompozytora, który przyjął zaproszenie do uświetnienia obchodów 35-lecia NSZZ „Solidarność”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj