fot. Monika Bilska

Ks. abp T. Wojda: „Solidarność” była zawsze wierna Bogu i Maryi

Ponad 40 lat od tamtych wydarzeń, gdy nasze społeczeństwo jest tak mocno podzielone, warto się zastanowić: co jeszcze pozostało z tamtych przekonań? – pytał w środę w trakcie homilii metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda. Podczas Eucharystii w bazylice pw. św. Brygidy wskazywał, że „Solidarność” była zawsze wierna Bogu i Maryi.

„Gromadzimy się, aby świętować 42. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność«” – podkreślił w trakcie homilii metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda.

Wskazał również, że uroczysta Msza św. z okazji 42. rocznicy porozumień sierpniowych została zorganizowana w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku.

„Czynimy to w tej pięknej świątyni – symbolu ludzi pracy, by budować pamięć o »Solidarności«, a jeszcze bardziej o jej działaczach, tych znanych i tych bezimiennych” – powiedział duchowny i zaznaczył, że „czynimy to, aby dziękować Bogu za całe dobro, jakie uczynili dla naszej ojczyzny i dla społeczeństwa”.

W trakcie homilii metropolita gdański podkreślił, że sierpień to miesiąc, który ma szczególne miejsce w naszej historii duchowej i dziejowej, zwłaszcza tej z ostatnich stuleci.

„Najpierw Cud nad Wisłą w 1920 r. Potem strajki w stoczni Gdańskiej, które zakończyły się Porozumieniem Sierpniowym, podpisanym w dniu 31 sierpnia 1980 r. przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i Komisję Rządową” – zwrócił uwagę ks. abp Tadeusz Wojda.

Dodał, że do sierpniowych wydarzeń dochodzi jeszcze ustanowione 28 lat temu święto Wojska Polskiego.

Przypomniał wiernym także, że sierpień to również miesiąc Maryjny i to właśnie do Maryi nawiązywał w dalszej części swojej homilii.

„Do umocnienia więzi Polaków z Bogiem i z Maryją przyczyniła się również »Solidarność«” – zaznaczył metropolita gdański.

Przypomniał, że „naszą więź z Maryją umacniał wielki rodak św. Jan Paweł II ze swoim »Totus Tuus« – całkowitym oddaniem się Maryi”. Arcybiskup podkreślił, że to Papież był duchowym inspiratorem „Solidarności” i dokonujących się później przemian w Polsce.

Metropolita gdański przytoczył wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku.

„To ta pielgrzymka Papieża przyczyniła się do narodzenia »Solidarności«, która dała nadzieję na zmianę sytuacji politycznej w Polsce i na świecie” – zaznaczył w swojej homilii.

„Kluczowym momentem rodzącej się w Polakach nadziei, stało się w 1980 roku 21 postulatów wypisanych na tablicach i umieszczonych na budynku portierni przy Bramie Stoczni Gdańskiej. Były one powiewem wolności obywatelskiej, ale i wolności religijnej, której wszyscy oczekiwali i o którą modlili się przez orędownictwo Maryi” – tłumaczył metropolita gdański.

Nawiązał również do sztandarów NZSS „Solidarność”, na których wyszyte były i są najważniejsze dla Polaków znaki – godło oraz wizerunek Matki Bożej, a także wyszyte hasła, które wyrażały najgłębsze pragnienia prawdy, równości, godności i solidarności.

„Za nie robotnicy gotowi byli strajkować, poddawać się represjom komunistycznych władz, walczyć a nawet oddać swoje życie” – podkreślił ks. abp Tadeusz Wojda.

„Dzisiaj, ponad 40 lat od tamtych wydarzeń, gdy nasze społeczeństwo jest tak mocno podzielone, warto się zastanowić: co jeszcze pozostało z tamtych przekonań? Warto zapytać się, czy pozostajemy wierni tamtym ideałom, jako naród, społeczeństwo, związek zawodowy, czy pozostajemy wierni tym wartościom sprzed lat? Czy staramy się dotrzymać słowa, które dawaliśmy Bogu i sobie nawzajem powtarzając pod wizerunkiem Czarnej Madonny, czy na sztandarach związkowych: »Ślubujemy!«?” – pytał w swojej homilii duchowny.

Zaznaczył, że „Solidarność” była zawsze wierna Bogu i Maryi.

„Potrzebujemy tego świadectwa i przykładu, aby nadal pozostać wiernym zasadom, wartościom i symbolom, na których budowana była przeszłość naszej ojczyzny” – wskazał.

Dodał, że „Solidarność”, która zrodziła się pod znakiem Maryi, w swoim DNA ma zakodowane naturalne pragnienie, aby z nią stawać w obronie dobra i prawdziwej wolności Polski i Polaków.

„Maryja jest bramą tej wolności. Dziękując za dar Solidarności, prośmy Maryję, aby nam pomogła zachować tę prawdziwą wolność” – podkreślił metropolita gdański.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl