fot. flickr.com

NSZZ RI „Solidarność” przeciwko CETA

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jest przeciwne ratyfikowaniu umowy CETA czyli umowy handlowej między Unią Europejską a Kanadą. Rolnicy przyjęli uchwałę w tej sprawie. Apelują w niej zarówno do rządu jak i parlamentu o odrzucenie CETA. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

Rolnicza „Solidarność” obawia się, że ratyfikowanie umowy handlowej CETA przyniesie negatywne skutki przede wszystkim dla funkcjonowania polskich gospodarstw rodzinnych i rolnictwa oraz dla bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa.

Jerzy Chróścikowski – przewodniczący rolniczej „Solidarności” podkreśla, że także zachodni rolnicy widzą w umowie wiele zagrożeń dla siebie. W Europie mamy m.in. wyższe koszty produkcji.

Poza tym, w Kanadzie jest więcej wielkoobszarowych, towarowych farm. A to daje tamtejszym producentom przewagę konkurencyjną. Jeżeli do Polski miałaby napływać żywność z Kanady, wówczas musielibyśmy się liczyć z tym, że zawierałaby ona organizmy genetycznie modyfikowane.

Istnieje także ryzyko, że dojdzie do wyparcia części polskiej żywności z rynku krajowego oraz unijnego. A to oznacza jedno. Bankructwo wielu polskich gospodarstw i przedsiębiorstw rolno-spożywczych.

 

TV Trwam News

drukuj