fot. PAP/Marcin Obara

NSZZ „Solidarność” żąda podwyżek dla nauczycieli na poziomie odzwierciedlającym społeczną rangę zawodu

Żądanie wdrożenia od stycznia 2022 r. podwyżek wynagrodzeń na poziomie odzwierciedlającym społeczną rangę zawodu nauczyciela wyraziła Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Organizacja chce, aby płace nauczycieli uzależnione były od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

W piątek Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przekazała PAP komunikat, w którym napisano, że dwa miesiące po zorganizowaniu pikiety ostrzegawczej pod resortem edukacji i nauki, brak jest ze strony MEiN propozycji dotyczących systemu wynagradzania nauczycieli.

„Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania wzywa Rząd RP do realizacji porozumienia podpisanego z NSZZ Solidarność 7 kwietnia 2019 r., które w najważniejszym postulacie dotyczyło zmiany systemu wynagradzania nauczycieli polegającego na uzależnieniu płac od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej” – czytamy w stanowisku.

„Żądamy wdrożenia od stycznia 2022 r. podwyżek wynagrodzeń na poziomie odzwierciedlającym społeczną rangę zawodu nauczyciela” – podkreślono.

Działacze domagają się również respektowania zasady zaufania do państwa i ochrony praw nabytych poprzez przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela umożliwiającego przechodzenie na emerytury nauczycieli na zasadach obowiązujących przed 2008 rokiem.

W czwartek w TV Trwam szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział, że jednym z elementów reformy oświaty będzie zdecydowane zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli.

„Trzeba to wynagrodzenie zdecydowanie podnieść po to, by zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się również zawodem nauczyciela” – powiedział.

PAP

drukuj