fot. pixabay.com

Premier będzie rozmawiał ze związkami zawodowymi nauczycieli ws. zmian w oświacie

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda negocjacji w sprawie zmian w oświacie. Ze związkami zawodowymi nauczycieli będzie rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

We wrześniu i w październiku miały miejsce spotkania zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Wtedy minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek przedstawił propozycje zmian m.in. czasu pracy i wynagrodzeń nauczycieli. Podkreślał, że ideą jest zmiana systemu pracy nauczycieli.

– Więcej pracy dla ucznia, mniej pracy z biurokracją, w ramach tych samych 40 godzin i ani godziny więcej – zapewniał.

Jednak propozycje resortu edukacji odrzuca Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

„Zaprezentowane rozwiązania osłonowe, będące konsekwencją planowanego przez resort edukacji zwiększenia pensum, traktujemy jako prowokację mającą na celu zerwanie rzeczywistych negocjacji z KSOiW NSZZ «Solidarność»” – wskazał szef nauczycielskiej „Solidarności” Ryszard Proksa.

Wszystkie trzy związki są przeciwne zwiększeniu pensum o 4 godziny i wprowadzeniu ośmiu godzin dostępności nauczyciela. Minister edukacji przekonywał, że podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli z 18 do 22 nie jest zwiększeniem czasu pracy nauczycieli. Nauczyciele dalej będą pracować 40 godzin.

– Bardzo proszę wszystkie związki zawodowe, żeby zastanowiły się, w jakim świetle w społeczeństwie, nie w środowisku nauczycielskim, stawiają nauczycieli, bo stawiają ich w złym świetle sugerując, że to jest tylko 18 godzin – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Nowe propozycje zakładają też zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech. Resort edukacji podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wyższe. Mimo sprzeciwu trzech central związkowych negocjacje dalej będą się toczyć – zaznaczył minister edukacji.

– Spotkanie w gronie: pan premier, szef „Solidarności”, szef „Solidarności” nauczycielskiej. Również to zwiększone pensum będzie przedmiotem naszych rozmów – oznajmił szef MEiN.

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał ze związkowcami w przyszły czwartek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl