fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: W historycznej Sali BHP odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

W historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” to tradycyjny punkt organizowanych przez związek obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Tegoroczne posiedzenie w historycznej Sali BHP związane jest z 40-leciem tej rocznicy.

– Dla IPN pamięć o sierpniu 1980, naszych zmaganiach o wolną i niepodległą Polskę jest jednym z fundamentów działalności. Nie chcemy, żeby żaden z bohaterów tej drogi ku wolnej, niepodległej Polsce był zapomniany – mówił podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Podczas spotkania zaprezentowano pamiątkowy znaczek pocztowy, pamiątkową monetę z napisem: 40 rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, a także 4 tom „Encyklopedii Solidarności”.

– „Encyklopedia Solidarności” powstała z inicjatywy ludzi „Solidarności”, ludzi NZS. Dotąd to 4 tomy, około 5 tysięcy haseł rzeczowych i biogramów osób, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę – powiedział dr Jarosław Szarek.

Cel inicjatywy jest oczywisty – dodał prezes IPN, zapewniając pracę nad kolejnymi tomami Encyklopedii Solidarności.

To, co najważniejsze dla nas, żeby pamięć została przekazana następnemu pokoleniu, żeby oni zrozumieli, czym były lata 80., czym był sierpień, co było istotą tej historii, która się w tej sali przed 40 laty zaczęła – wskazał prezes IPN.

Podczas spotkania w historycznej Sali BHP pomorskim uczniom wręczono 20 stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Po posiedzeniu uczestnicy spotkania przeszli na Plac Solidarności. O godz. 17.00 w Bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się uroczysta Msza św. z okazji 40 rocznicy Sierpnia `80 i powstania NSZZ „Solidarność”. Transmisja Eucharystii w TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl