Ks. abp S. L. Głódź: Trwa proces odbudowywania polskiej pamięci

Trwa proces odbudowywania polskiej pamięci i ukazywania znaczenia polskiej tożsamości – powiedział w homilii podczas Mszy św. z okazji Święta Niepodległości metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

„Dlatego powstał IPN, dlatego powstają muzea, dlatego święcimy sztandary, przywracamy prawe i dobre imiona dla ulic i placów. To wielka powinność, wreszcie po 30 latach realizowana” – mówił duchowny w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Jak ocenił, to „odpowiedź na długoletni dyktat pokaźnej części mediów i opiniotwórczych środowisk”.

„Tak często ukazujących wszystko i tę polską przeszłość, a także i teraźniejszość w czarnej tonacji, propagując także pedagogikę wstydu (…). Jakże mocno poczęto kontrolować i plugawić przywracanie zdeptanej pamięci o Żołnierzach Wyklętych, którzy w imię wierności Polsce i wierze, podjęli nierówną walkę z bolszewicką przemocą. A jakże często patriotyzm zaczęto określać mianem nacjonalizmu, niegodnego Europejczyków XXI wieku” – powiedział ksiądz arcybiskup.

Jak podkreślił, „przywilejem i powinnością opozycji” w systemie demokratycznym jest „recenzowanie” pracy rządu i patrzenie na nią „krytycznym okiem”.

„Ale ta powinność winna działać według miar sprawiedliwości. I nie jest nią przecież karykaturalne >>nie, bo nie<<, które często słyszymy; to nie ma nic wspólnego z demokracją. I jeszcze jedno – brak szacunku do wypowiadanych słów. Bo czy rzeczywiście, mamy do czynienia w Polsce z zamachem stanu, czy rzeczywiście jesteśmy świadkami pełzającej rewolucji, czy rzeczywiście system demokratyczny jest w Polsce zagrożony, czy rzeczywiście jedynym pomysłem na zmianę jest wypowiadane często życzenie, żeby >>było, tak jak było<<? A przecież różnie było. Znamy tego przykłady, choćby tu u nas w Gdańsku” – stwierdził ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dodał, że w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości „modlimy się o wyciszenie naszych polskich serc, o ducha empatii, o kulturę politycznego sporu, która buduje, a nie rujnuje”.

PAP/RIRM

drukuj