fot. PAP/EPA

Rolnicy kontra tzw. słupy

W ubiegłym roku w całym kraju zablokowano ponad 200 przetargów z udziałem tzw. słupów. Trzy czwarte z nich dotyczyły gruntów w zachodniopomorskim. O sprawie poinformował jeden z dzienników.

Szczególnie blokowane są przetargi w woj. zachodniopomorskim – to tam majątek dużych PGR-ów w znacznej części przejmowały firmy rolnicze z kapitałem zagranicznym. Rolnicy z tych obszarów chcą wyeliminować nielegalną konkurencję, ale także wstrzymać sprzedaż do momentu, w którym sami będą mogli ziemię kupić. Ich sytuacja nadal nie wiele się zmienia – mówił Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ RI „S”.

– Zapowiedzi pana ministra odnośnie wprowadzenia nowych rozporządzeń, które mają się niby ukazać po piętnastym, interpretacja dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych i jej przedstawicieli (…) niestety nie uległa żadnym zmianom. W dalszym ciągu ANR sprzedaje ziemię obcemu kapitałowi, z tego tytułu, że nabyli prawo i twierdzą, że czekają na nowe dyspozycje od prezesa. W związku z tym, że nic się jeszcze nie ukazało i żadnych zmian nie ma, to robią dalej to, co robili – tłumaczy Edward Kosmal.

Od stycznia 2013 r. do 31maja 2014 r. na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w tym województwie odwołano już 214 przetargów na łączną powierzchnię 5,134 ha. – wylicza gazeta.

RIRM/ GazetaPrawna.pl

drukuj