Wypłaty rekompensat dla rolników na początku maja

Od 2 maja mogą ruszyć wypłaty rekompensat dla rolników za straty poniesione w strefie buforowej w związku z zagrożeniem ASF – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Szef resortu rolnictwa dodał, że stosowne rozporządzenia umożliwiające dopłatę rekompensaty rynkowej do tuczników są już prawie gotowe. Witold Choiński, szef Związku Polskie Mięso, mówi, że hodowcy ponieśli duże straty, dlatego oczekują jak najszybszej wypłaty rekompensat.

– Z naszych informacji wynika, że te rekompensaty będą zgodne z tą zapowiedzią ministra, czyli w wysokości 37,5 euro do jednej sztuki i będą one liczone proporcjonalnie: albo powyżej 100 kilogramów, albo do 100 kilogramów tuszy. Do końca kwietnia będą zbierane wszystkie informacje potrzebne od rolników. Być może te dopłaty wystartują w okolicach maja. Z tego co wiem, średnio będzie to około 100- 150 złotych. Taką kwotę może uzyskać rolnik. Z tego też – według informacji – wynika, że ten kurs euro będzie przeliczany na dzień 30 kwietnia tego roku. Po kursie dnia będą naliczane dopłaty dla rolników – mówi Witold Choiński.

Minister podsumował, że na zagrożonych terenach skupiono już około 45 tysięcy przerośniętych tuczników. W związku z wystąpieniem w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń, hodowcy ponieśli ogromne straty.

Wirusa ASF wykryto u dwóch padłych dzików przy granicy z Białorusią. Rosja wprowadziła embargo na polską wieprzowinę. Wczoraj Rosja zapowiedziała, że od 7 kwietnia wprowadzony zostanie zakaz importu produktów zawierających przetworzone mięso wieprzowe z Polski i Litwy.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl