fot. flickr.com

Rozmowy Zarządu KW ze związkowcami w przyszłym tygodniu

Zarząd Kompanii Węglowej chce rozmawiać ze związkowcami o poziome przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w spółce. Do spotkania w tej sprawie ma dojść w przyszłym tygodniu. Zaproszenie do rozmów to odpowiedź na postulat związków w ramach zbiorowego sporu.

Dziś mija czas, jaki wyznaczyli związkowcy, na potwierdzenie przez zarząd, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych.

Do przyszłotygodniowych rozmów zarządu ze związkowcami ma dojść w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Niewykluczone, że w rozmowach weźmie udział przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” liczy, że rozmowy przyczynią się do unormowania sytuacji.

– Dialog nie będzie udawany, ale rozpocznie się naprawdę. Był zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników i na ten temat rozmawialiśmy. Być może pan prezes dostał reprymendę od ministra i musi prawidłowo prowadzić dialog. Nie ma co „gdybać”. Zobaczymy, jak sprawa będzie prowadzona przez zarząd – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Wcześniej, podczas zakończonego niepowodzeniem dialogu na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w tym roku na poziomie roku ubiegłego. Pracodawca zgodził się na to, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli bez świadczeń wypłacanych później lub naliczanych indywidualnie – jak tzw. Barbórka, 14. pensja, deputat i rekompensata węglowa.

RIRM

drukuj