„Dość lekceważenia społeczeństwa” – Ogólnopolskie Dni Protestu

Pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa” w stolicy trwają Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu. Pomysłodawcami pikiety są trzy główne centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

TRANSMISJE W TV TRWAM

11 września (środa)

14.00 – 14.30
15.15 – 15.45
17.00 – 18.00

12 września (czwartek)

14.30 – 15.00
16.40 – 17.00
17.30 – 18.00

13 września (piątek)

Reportaż: 17.30 – 18.00

14 września (sobota)

12.00 – 16.00

Pikiety przed poszczególnymi ministerstwami, debaty eksperckie, wielka manifestacja w trzech miejscach Warszawyto tylko nieliczne punkty akcji protestacyjnych, które odbędą się 11-14 września 2013 r. w Warszawie.

Podczas tych dni związki zawodowe domagają się od rządu m.in. „rzeczywistego, a nie pozorowanego” dialogu społecznego w ramach Komisji Trójstronnej oraz odwołania ministra pracy i przewodniczącego komisji Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Związkowcy chcą również wycofania w Kodeksie pracy zmian  pozwalających na wydłużenie z obecnych maksymalnie czterech miesięcy do 12 okresu rozliczeniowego czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej i podniesienia progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych. Innym z postulatów jest wycofanie się z obowiązującej zmiany wieku emerytalnego, który został podwyższony do 67 lat dla wszystkich pracowników.

Co więcej centrale związkowe żądają większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania „śmieciowych” umów o pracę oraz dostępu do bezpłatnej edukacji i pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia.

Do tej pory Komisja Trójstronna pełniła funkcję alibi dla premiera Tuska. O jakimkolwiek dialogu nie było mowy. Można za to mówić o antydialogu – zaznaczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. To wszystko przede wszystkim świadczy o arogancji tej władzy – dodał.

Podczas ostatnich 6 lat nie zrealizowano żadnego postulatu, który był proponowany przez stronę społeczną. Czy to dotyczyło płacy minimalnej, czy elastycznego czasu pracy, bądź też wieku emerytalnego. (…) Co więcej przynajmniej 5 razy w tygodniu łamana jest ustawa o związkach zawodowych o trybie konsultacji. Ten rząd nie chce rozmawiać. Oni uważają, że mają patent na mądrość, a my mamy ich tylko słuchać. Przykład: niejednokrotnie bywało tak, że otrzymaliśmy dokument do konsultacji, który został już przyjęty na Radzie Ministrów i poszedł pod obrady Sejmu. Więc jakie to są konsultacje?  – podnosił Piotr Duda.

Kulminacją ogólnopolskiego protestu ma być sobotnia manifestacja. Z trzech miejsc w Warszawie związkowcy przejdą na rondo de Gaulle’a, by wspólnie Nowym Światem dojść przed Pałac Prezydencki, a potem przed Kolumnę Zygmunta. Związki zapowiadają, że będzie to największa akcja protestacyjna po 1989 r. Oprócz związkowców mają w niej wziąć udział inne grupy niezadowolone z sytuacji w kraju, organizacje pozarządowe, spółdzielcze, gospodarcze, społeczne, rolnicze i działkowcy. Protesty mają się odbyć bez udziału partii politycznych.

***

 

Harmonogram akcji protestacyjnych w Warszawie:

11 września (środa)

Dzień branżowy składający się z 6 pikiet przed:

Ministerstwem Zdrowia,

Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,

Ministerstwem Gospodarki,

Ministerstwem Spraw Wewnętrznych,

Ministerstwem Skarbu,

Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Pikiety rozpoczną się o godz. 12.00, a po ich zakończeniu uczestnicy przejdą pod Sejm RP, gdzie odbędzie się wspólna manifestacja. Od tego momentu rozpocznie też swoje funkcjonowanie miasteczko namiotowe, które będzie działało do 14 września.

12 września (czwartek)

Dzień ekspercki, w ramach którego odbędą się debaty eksperckie.

W miasteczku namiotowym przed Sejmem RP odbędą się trzy panele – pierwszy o godz. 13.00, kolejne o 15.00 i 17.00. Zakres tematyczny i osoby biorące udział w dyskusji są obecnie ustalane. Ostateczny program zostanie ustalony 2 września na kolejnym spotkaniu międzyzwiązkowego sztabu protestacyjnego.

13 września (piątek)

Dzień otwarty (Hyde Park) z wolną trybuną dla organizacji biorących udział w manifestacji.

W tym dniu w miasteczku przed Sejmem RP od godz. 12.00 będą kontynuowane debaty eksperckie, w tym na temat referendów obywatelskich. Ok. godz. 16.30 scena i mikrofon zostaną udostępnione organizacjom społecznym, inicjatywom obywatelskim, a także wszystkim organizacjom wspierającym nasz protest.

14 września (sobota)

Kulminacja akcji. Wielka ogólnopolska manifestacja „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Początek manifestacji o godz. 12.00 w trzech punktach Warszawy (błonia przy Stadionie Narodowym, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, Sejm RP). Pochody z trzech wymienionych kierunków spotkają się przy Rondzie de Gaulle’a, skąd o godz. 13.00 przejdą ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego.

Na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów trzech central związkowych.

Po manifestacji część autokarów „Solidarności” wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Mapka manifestacji zaplanowanej na 14 września w Warszawie:

mapka

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl