Marnotrawimy żywność wartą 750 mld USD

Ponad miliard ton żywności wartej ok. 750 mld dolarów jest marnotrawione co roku na świecie – poinformowała w środę Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w najnowszym raporcie na ten temat.

Marnotrawstwo na masową skalę ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa w ogóle. Jeśli zmniejszymy straty i marnotrawstwo żywności, zredukujemy presję na produkowanie (coraz większej ilości) żywności – oświadczył dyrektor generalny FAO Jose Graziano de Silva.

To „zdumiewające marnotrawstwo” przynosi również „olbrzymią szkodę środowisku” – zauważa organizacja z siedzibą w Rzymie. I tak na przykład „co roku wyprodukowana, ale nieskonsumowana żywność pochłania taką ilość wody, jaka w ciągu roku przepływa przez rzekę Wołga w Rosji i odpowiada za wyrzucenie do atmosfery 3,3 gigaton gazów cieplarnianych” – czytamy w raporcie.

W samej „uprzemysłowionej Azji”, regionie obejmującym Chiny, Japonię i Koreę Południową, co roku marnowanych jest prawie 200 kg warzyw i zbóż na mieszkańca.

Na ok. 80 kg zbóż marnowanych co roku średnio przez jedną osobę, największą część stanowi ryż, którego uprawa jednocześnie „ma znaczący wpływ” na środowisko, ponieważ emituje istotną ilość CO2 do atmosfery.

Bezpośrednie koszty marnotrawionych co roku na świecie produktów żywnościowych, wyłączając ryby i owoce morza, wynoszą około 750 miliardów dolarów – informuje FAO.

 

PAP/RIRM

drukuj