„Dość lekceważenia społeczeństwa” – drugi dzień protestu

W Warszawie trwają Ogólnopolskie Dni Protestu. Trzy centrale związkowe zorganizowały manifestacje pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Pierwszy dzień protestu zakończył się wczoraj demonstracją pod Sejmem. W sumie wzięło w niej udział ok. 26 tys. osób. Kilkuset związkowców zostało na noc w „miasteczku namiotowym” rozstawionym przed budynkiem parlamentu.

Dzisiaj w miasteczku namiotowym odbędą się debaty eksperckie – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Dziś będziemy mówić przede wszystkim o polityce zdrowia, polityce przemysłowej a raczej braku tej polityki przemysłowej państwa, będziemy rozmawiać też o dialogu społecznym, prawach obywatelskich. Te debaty potrwają aż do piątku. Piętek też będzie takim dniem otwartym dla wszystkich organizacji, które tutaj nas wspierają i pojawiają się.  Organizacje te będą miały możliwość zaprezentowania swoich postulatów, wystąpień na scenie. To także jest dzień, gdzie politycy – jeśli się pojawią – będą mogli zabrać głos. To jest ten piątek, czyli taka kula śnieżna rozkręcająca z dnia na dzień coraz większe nasze przedsięwzięcie. Kulminacją będzie 14 września, wielki Marsz Gwiaździsty – akcentuje Marek Lewandowski.

Na problemy będące przedmiotem dzisiejszych debat wskazywali wczoraj związkowcy podczas pikiet, zorganizowanych przed budynkami ośmiu ministerstw, w tym przed Ministerstwem Zdrowia, Transportu, Gospodarki, Spraw Wewnętrznych, Skarbu oraz Pracy. Pikiety zakończyły się złożeniem petycji z postulatami poszczególnych branż.

Władza po raz kolejny pokazała arogancję – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Byliśmy pod poszczególnymi ministerstwami, aby tam złożyć postulaty branżowe – i co się okazało – po raz kolejny władza pokazała swoją arogancję. W poszczególnych ministerstwach nasze koleżanki, nasi koledzy nie zostali przyjęci przez ministra, a jest to przecież obowiązkiem każdego ministra. Przecież oni sprawują władzę dla społeczeństwa, a nie przeciwko własnemu społeczeństwu. Niestety nie było żadnego ministra. To tylko świadczy o tym, że słowa premiera Tuska, który nawołuje – w jego rozumieniu – do dialogu; są to tylko i wyłącznie puste słowa, jest to tylko PR premiera a nie ma to żadnego formalnego skutku, nie ma tego dialogu o który tak bardzo zabiegamy – akcentował Piotr Duda.

Przypomnijmy, że transmisję sprzed gmachu Sejmu przeprowadzi dziś TV Trwam. Początek o godz. 14.30. Kolejną relację zaplanowano na godz. 16.40 i 17.30.

RIRM

drukuj