fot. sxc.hu

„Solidarność” negatywnie o tzw. metodzie in-vitro

Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „S” negatywnie ocenił rządowy projekt ustawy o tzw. leczeniu niepłodności metodą in vitro. Projekt nie mówi o rzeczywistym leczeniu niepłodności np. metodą naprotechnologii – wskazuje „S”.

W opinii Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S” czytamy, że ustawa nie przedstawia m.in. tego, jakie badania diagnostyczne i zabiegi powinny być wykonywane, by prawidłowo zdiagnozować przyczynę niepłodności, co pozwoliłoby na jej leczenie.

Zarodek od poczęcia powinien mieć status osoby ludzkiej i podlegać ochronie życia, akcentuje Maria Ochman przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S”.

– Ten człowiek, który jest w stadium zarodka powinien mieć w pełni zagwarantowane prawo do życia i do urodzenia się. Mówimy tutaj bardzo wyraźnie, że zarodek jest już istotą ludzką, że człowiek nie powinien być dyskryminowany. I tu podnosimy kwestię odrzucania zarodków na etapie preimplantacyjnym i uważamy, że powinien być wprowadzony absolutny zakaz takiej diagnostyki i testowania zarodków – tłumaczy Maria Ochman.

Projekt został w połowie lipca przesłany do konsultacji, m.in. do Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Polska jest ostatnim krajem UE, który nie wdrożył dyrektyw w tej sprawie. Z tego powodu KE, może nałożyć na Polskę kary finansowe.

RIRM

drukuj