fot. PAP/Rafał Guz

40 lat „Solidarności” Rolników Indywidualnych

Dzisiaj odbyły się uroczystości z okazji 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Trwam i Radio Maryja.

O wolność i suwerenność w okresie PRL-u walczyli także rolnicy. Jak podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, komuniści dostrzegali siłę polskiej wsi i chcieli ją zniszczyć.

– Wieś to własność, a ile własności tyle niezależności, tyle niepodległości, a w ideologii komunistycznej nie ma miejsca na własność indywidualną. Bolszewicki przewrót zaczął się od odebrania własności. Tak miało być też Polsce po II wojnie światowej, masowa kolektywizacja – mówił prezes IPN.

Rolnicy, nie godząc się na tę niesprawiedliwość, powołali w maju 1981 roku Niezależny Samorządny Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność”.  Jak zaznaczył przewodniczący prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, rolnicza „Solidarność” stała się kluczowym społecznie ruchem oporu.

– Walczyli o wiele więcej rzeczy: walczyli o prawo do wychowywania własnych dzieci w religii katolickiej, o to, aby mogła być transmitowana Msza święta, aby móc wypowiadać się o narastających różnych problemach, właśnie przez własny Niezależny Związek Samorządny – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski.

Dzisiejsze uroczystości rocznicowe z okazji 40. rocznicy rejestracji rolniczej „Solidarności” zainaugurowała Eucharystia w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, której przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski.

– Iluż było i jest takich wspaniałych Borynów, którzy na klęczkach dotykają ziemi i modlitwą rozpoczynają swoją pracę. Ileż wspaniałych uroczystości, świąt jest związanych z ziemią, z rolą. Z waszą pracą, z tym co Bóg daje – mówił duchowny podczas homilii.

Następnie po wspólnym przemarszu złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w sposób szczególny przyczynił się do powstania rolniczej „Solidarności”. Dalsze uroczystości odbywały się Filharmonii Narodowej.

– Dzisiaj możemy być dumni, że jesteśmy krajem wolnym i demokratycznym, że to, za co trwała ta walka, która się rozpoczęła w 1980 r. przyniosło pewne merytoryczne i zasadnicze różnice – zaznaczyła  Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Specjalny list na uroczystość wystosował prezydent Andrzej Duda.

– Rolnicza „Solidarność”, tak jak polska wieś, wsparta była na mocnym fundamencie wartości. Na trwaniu przy wierze ojców i narodowej tożsamości. Na etosie pracy,  na poczuciu chłopskiej dumy i godności – pisał w liście prezydent.

Jak podkreślał minister rolnictwa Grzegorz Puda, aktualnie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dzisiejszego rolnictwa.

– Jednym z takich przykładów jest wizyta Państwa kierownictwa, pani prezes, poseł Teresy Hałas, pana senatora, którzy zgłosili postulaty, które znalazły się w ustawie o rodzinnym gospodarstwie rolnym. To bardzo ważne, by głos rolników, który przez wiele lat nie mógł przebić się przez mury instytucji, mógł się zrealizować – akcentował szef resortu rolnictwa.

Polska rozwija się na wielu płaszczyznach, ale to właśnie rolnictwo odgrywa kluczową rolę w coraz lepszym funkcjonowaniu społeczeństwa.

– Dlatego należy się zarówno wielki szacunek za to historyczne zwycięstwo demokracji w Polsce i wielkiego udziału rolników w tym, ale również praktyczny szacunek również teraz. Nie tylko wspominanie, że my musimy być wdzięczni tym sprzed 40 lat, tylko teraz trzeba być wdzięcznym rolnikom, ich szanować. Trzeba wsłuchiwać się w ich głos – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych od 40 lat jest symbolem walki o wolną Polskę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl