fot. PAP/Mateusz Marek

Min. H. Kowalczyk o decyzji KE zatwierdzającej polski program dopłat dla rolników do cen nawozów: To pomoc o niespotykanej skali w Polsce i w Europie

Komisja Europejska zatwierdziła polski program dopłat dla rolników z tytułu wzrostu cen nawozów. Program ma wartość 836 mln euro, czyli prawie 4 miliardy złotych. Górnym pułapem pomocy jest kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 hektarów.

W ramach programu pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich. [czytaj więcej]

Na jakie środki mogą liczyć gospodarze? Szczegółowych informacji udziela wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

– 500 zł do hektara upraw i 250 zł do hektara trwałych użytków zielonych. Oczywiście zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez Radę Ministrów za różnicę ceny zakupionych nawozów imiennie na paragon lub fakturę pomiędzy 1 września 2021 a 15 maja 2022 roku. To zatwierdzona pomoc o niespotykanej skali w Polsce i w Europie. Oczywiście z budżetu krajowego pomoc łącznie będzie wynosiła 3,9 mld złotych – informuje wicepremier Henryk Kowalczyk.   

Jak zaznaczyła KE, program zgłoszony przez polski rząd został uznany za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych kryzysowych ramach prawnych. Przewidują one m.in., że pomoc nie przekracza 35 tys. euro na beneficjenta, oraz zostanie przyznana najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl