fot. Monika Bilska

Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości. Wcześniej przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, zapowiadała, że rozporządzenie pozostanie martwe do momentu, kiedy TSUE nie rozpatrzy skargi Polski i Węgier.

W lipcu Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do uruchomienia mechanizmu warunkowości w unijnym budżecie. Zakłada on, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania. Europarlament zastrzegł, że jeśli działanie Komisji w tej sprawie będzie bierne, wniesie wobec niej sprawę do TSUE. Tak też się stało, o czym mówił przewodniczący Parlamentu David Sassoli.

„Nasze służby prawne wniosły skargę przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości za niestosowanie (…) rozporządzenia w sprawie warunkowości. Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny i sprosta temu, co wyraziła przewodnicząca Ursula von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny“ – poinformował David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W ramach unijnego rozoprządzenia nie zaproponowano dotąd żadnych instrumentów. Do tego Polska wspólnie z Węgrami zaskarżyły mechanizm do TSUE. Polski rząd podnosi, że powiązanie wypłaty unijnych środków z rzekomym łamaniem praworządności może stać się formą nacisku na państwa, które wyłamują się z agendy realizowanej przez główne siły polityczne w Brukseli. Skargą złożoną przez Polskę i Węgry TSUE zajmie się w trybie przyspieszonym. Dopiero wtedy, gdy zapadnie werdykt, Komisja Europejska będzie chciała uruchomić nowy mechanizm – zapowiadała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl