fot. pixabay.com

Polscy producenci zbóż otrzymają wsparcie od KE

Komisja Europejska wesprze m.in. polskich producentów zbóż. Jak poinformował wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.  

Wiceszef resortu takie zapewnienie miał usłyszeć w Brukseli. W przypadku polskich gospodarzy jest mowa o kwocie 29,5 miliona euro z rezerwy UE. To pomoc związana z napływem zbóż z Ukrainy na nasz rynek.

Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ma zostać zatwierdzone w ciągu kolejnego tygodnia – przekazał Ryszard Bartosik po rozmowach z unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Poinformował mnie, że rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe i środki z rezerwy UE otrzymamy, wtedy będziemy mogli udzielić wsparcia rolnikom. W takiej samej wysokości będziemy mogli uzupełnić to wsparcie o środki krajowych. W związku z tym w przyszłym tygodniu te decyzje będą i będziemy mogli uruchamiać – mówił wiceminister. 

KE chce przeznaczyć na pomoc dla producentów zbóż w sumie ponad 56 mln euro. Te środki mają trafić również do rolników z Rumunii i Bułgarii.

Polskie władze, poza środkami z rezerwy kryzysowej Komisji, chcą też uruchomić system dopłat do sprzedanych zbóż między połową grudnia ubiegłego roku a końcem maja br. Program czeka już na akceptację Komisji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl