fot. flickr.com

Komisja Europejska próbuje pozbawić kraje członkowskie suwerenności w sprawach podatkowych

Komisja Europejska chce pozbawić kraje unijne weta w sprawach podatkowych – chodzi o to, by nie mogły one blokować szykowanych przez nią zmian fiskalnych. Propozycja dotycząca odejścia od jednomyślności głosowania w sprawach podatkowych ma zostać upubliczniona na przełomie stycznia i lutego.

Przedstawiciele krajów członkowskich powinni poznać ją 15 stycznia, o czym napisał „Dziennika Gazeta Prawna”. Informacje te potwierdziła gazecie rzecznik prasowa komisarza UE odpowiedzialnego za sprawy podatkowe i celne. Przyjęcie takiej zmiany będzie wymagało jednak zgody wszystkich państw. Tymczasem pomysł nie podoba się m.in. rządom Irlandii i Polski.

Odejście od zasady jednomyślności w kwestiach podatkowych byłoby odebraniem suwerenności podatkowej poszczególnym krajom – podkreślił europoseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista. Polityk dodał, że na to zgody nie ma.

– Komisja próbuje poszerzać swoje kompetencje, a czasami używa tych nowych kompetencji do rzeczy, które nie powinny być używane. I rzeczywiście, jeżeli chodzi o podatki, to są to kompetencje państw członkowskich i danie Komisji takiej swoistej „carte blanche”, że teraz będzie forsowała nowe rozwiązania podatkowe, zabierając suwerenność podatkową poszczególnym krajom członkowskim, posługując się tą podwójną większością, a więc niejednomyślnością, jest absolutnie nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że to zostanie rzeczywiście zablokowane. Sprawy podatkowe są w kompetencjach państw członkowskich i jeżeli coś się przenosi na grunt Komisji Europejskiej, to musi się to stać jednomyślnie, więc dobrze, że polski rząd w tej sprawie prezentuje bardzo jednoznaczne stanowisko – mówił europoseł.

Niechętne stanowisko Polski, Irlandii czy państw nordyckich dotyczące odejścia od weta w sprawach podatkowych można tłumaczyć m.in. planem wprowadzenia skonsolidowanej, wspólnej podstawy opodatkowania.

Pierwotny projekt poświęcony tej kwestii pojawił się w 2011 r. Spotkał się jednak ze sprzeciwem wspomnianych krajów, które obawiały się strat w swoich budżetach. Pomysł wrócił 2 lata temu, ale Polska i Irlandia wciąż go nie akceptują.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl