fot. PAP/EPA

Urzędnicy Komisji Europejskiej marnotrawią unijne pieniądze

Urzędnicy Komisji Europejskiej zorganizowali wirtualną imprezę za 400 tys. euro, w której uczestniczyło pięć osób. To marnotrawienie pieniędzy podatników – wskazali europosłowie. Podobne zdanie wyrazili posłowie do naszego Sejmu.

Komisja Europejska, chce aby informacje o jej działalności docierały do jak największej ilości obywateli, dlatego unijni urzędnicy postanowili zorganizować wirtualną imprezę, na której miano uświadamiać o tym, co Unia robi na arenie światowej. Wirtualna impreza odbyła na  supernowoczesnej platformie Metaversum. Jej przygotowanie kosztowało 400 tys. euro.

Każdą złotówkę czy euro w dzisiejszych czasach trzeba uważnie oglądać – mówił Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Jesteśmy w dużym kryzysie, nie tylko w kryzysie energetycznym, ale też finansowym. Myślę, że każde wydane pieniądze powinny być dobrze sprawdzane – podkreślał Grzegorz Napieralski.

Urzędnicy Komisji nie zawsze odkładają z uwagą każde euro. Na wirtualnej imprezie za prawie 400 tys. euro pojawiło się pięć osób oraz dziennikarz, który zajmuje się polityką zagraniczną Unii. Tak niska frekwencja  mocno zaskoczyła dziennikarza, o czym napisał w mediach społecznościowych.

„(…) po początkowych zdezorientowanych rozmowach z mniej więcej pięcioma innymi ludźmi, którzy się pojawili, jestem sam” – napisał Vince Chadwick.

Frekwencją na wirtualnej imprezie zorganizowanej przez Departament Pomocy Zagranicznej Komisji Europejskiej zainteresowały się światowe media. Sprawę opisał portal m.in. Politico.

Przedstawiciele Komisji w skutek medialnej krytyki przyznali, że technologia Metaversum, za pomocą której przygotowano akcje promocyjną Unii Europejskiej, nie spełniła oczekiwań urzędników.

– Powód jest prosty. Wszystkie instytucje oszczędzają, pracownicy marzną w biurach, a tutaj wydaje się tak kolosalną kwotę dla pięciu osób, a i nie wiadomo, czy to nie były osoby przypadkowe – oznajmił europoseł Kosma Złotowski.

Polityk postawił pytanie, czy Komisja wcześniej realizowała podobne projekty, a jeśli tak, to jakie były ich koszty i czy udało się osiągnąć założone cele? Bezmyślny wydatek związany z wirtualną imprezą skrytykowali polscy posłowie.

– Tak naprawdę zmarnowano ogromną pulę funduszy (…). Uważam, że przewodnicząca Ursula von der Layen wyciągnie konsekwencje – powiedział poseł Jarosław Rzepa.

To nie pierwszy raz, kiedy unijni urzędnicy marnotrawią pieniądze podatników. Swego czasu, chcąc pomóc mieszkańcom Mali – jednego z najbiedniejszych państw Afryki – w stolicy tego kraju zorganizowali biuro pośredniczące w znalezieniu pracy w Unii. Wydano na ten cel 10 mln euro, a zatrudnienie znalazło sześć osób. Dlaczego tak się stało? W Europie tylko Hiszpania przyjmowała pracowników z Mali. Kontrola wydawanych pieniędzy przez unijnych urzędników pozostawia wiele do życzenia.

– Istnieje organ, który powinien sprawdzać ruchy KE, ale jest on podległy Komisji Europejskiej – wskazał europoseł Kosma Złotowski.

Tym organem jest Trybunał Obrachunkowy, który na swoim koncie ma głośną aferę. Francuski dziennik „Liberatione” ujawnił, że wysoki urzędnik Trybunału organizował ze środków publicznych spotkania, na których bawili sędziowie TSUE i politycy związani z Europejską Partią Ludową. Urzędnik ten został skazany także za oszustwa.

– Wytworzony został wielki organizm, który charakteryzuje się pewna mentalnością. To jest mentalność skrajnie biurokratyczna – podsumował dr Aleksander Kozicki, politolog.

Urzędnicy Komisji Europejskiej rocznie  rozdysponowują  olbrzymie sumy pieniędzy. W tym roku jest to ponad 300 miliardów euro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl