fot. PAP/Roman Zawistowski

Szef dyplomacji UE podczas wizyty w Brzegu: Dziękuję Polsce za pomoc w ustanowieniu misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy

Dziękuję Polsce, polskiej armii i Polakom za pomoc w utworzeniu misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy – oświadczył w piątek wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, podczas wizyty w Brzegu w województwie opolskim, gdzie powstała szkoleniowa misja UE dla Ukraińców.

Josep Borrell, który jest też wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, spotkał się w siedzibie 1 Pułku Saperów z żołnierzami biorącymi udział w misji szkoleniowej EUMAM oraz ze szkolonymi żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szef unijnej dyplomacji powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że rozmawiał wcześniej z Ukraińcami, którzy są szkoleni w misji Unii Europejskiej w Brzegu i „czuje wiele pokory po tym spotkaniu z żołnierzami, którzy szkolą się, by móc odeprzeć rosyjską agresję i bronić swej ziemi”.

„Gdy spotkałem się z prezydentem Zełenskim w Kijowie w kwietniu, powiedziałem mu: nie potrzebujecie naszych słów (…), potrzebujecie naszego wsparcia w postaci sprzętu i szkoleń, broni i wyposażenia. To właśnie robimy (…). Dostarczamy broń i finansujemy jej zakup. Jesteśmy też tu, dostarczając wojskowe know-how” – oświadczył Josep Borrell.

Pomoc unijna dla Ukrainy i utworzenie misji szkoleniowej w Brzegu to „pod wieloma względami bezprecedensowe” działanie UE – zauważył szef dyplomacji.

Poinformował, że misja, której utworzenie kosztowało unijny budżet 100 mln euro, wyszkoli 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Ich instruktorami będą nie tylko oficerowie z krajów UE, ale również Brytyjczycy i Kanadyjczycy, a nienależąca do Wspólnoty Norwegia przeznaczy na tę misję 50 mln euro. Ponadto UE wyasygnuje 60 mln euro na broń, która będzie wykorzystana podczas szkoleń.

„Dziś wszyscy są zgodni co do tego, że ukraińska armia jest jedną z najlepszych armii świata. Opiera się rosyjskiej agresji w sposób, którego nikt się nie spodziewał i nie tylko opiera się – odpycha również rosyjską armię – powiedział szef unijnej dyplomacji.

W czwartek Josep Borrell wziął udział w szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Przed posiedzeniem Rady Ministerialnej OBWE szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że UE przekaże dodatkowo ponad 1 mln euro na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy.

EUMAM (European Union Military Assistance Mission in Support of Ukraine) to unijna misja pomocy wojskowej dla Ukrainy utworzona 17 października 2022 roku. Jej dowódcą jest wiceadmirał Herve Blejean.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl