fot. PAP/EPA

J. Borrell: Izrael wywołuje głód w Strefie Gazy i wykorzystuje go jako broń

Izrael wywołuje głód w Strefie Gazy i wykorzystuje go jako broń – powiedział w poniedziałek w Brukseli szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, na otwarciu konferencji w sprawie pomocy humanitarnej dla ludności w tym konflikcie. Unijny urzędnik zaznaczył, że jest to niedopuszczalne.

„Strefa Gazy nie jest już na skraju głodu, głód już tam panuje i dotyka tysięcy ludzi” – oświadczył szef unijnej dyplomacji, Josep Borell.

„To jest niedopuszczalne. Głód jest używany jako broń wojenna. Izrael wywołuje głód” – dodał polityk.

W poniedziałek sytuacja na Bliskim Wschodzie zostanie omówiona na spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli.

W Strefie Gazy panuje kryzys humanitarny, który jest następstwem zbrojnego ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael z 7 października 2023 roku; na skutek napaści zginęło około 1 200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. Jak informuje ministerstwo zdrowia w Strefie Gazy, w trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 31,7 tys. Palestyńczyków. Co najmniej 90 proc. z ponad dwóch milionów mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczona została większość budynków na tym terytorium.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl