PAP/EPA

Protesty w Izraelu

Rozszerzają się protesty w Izraelu. Włączają się w nie ambasady i największy związek zawodowy. Wszystko to jest reakcją na próbę zmian w sądownictwie. Prezydent chce, by premier się z niej wycofał. Rząd obronił się na razie przed wotum nieufności w Knesecie.

Policja używa armatek wodnych w celu stłumienia protestów. Izraelczycy wyszli na ulice, bo sprzeciwiają się proponowanym zmianom dotyczącym sądownictwa.

– Walczymy o demokratyczny liberalny kraj zachodni. Teraz chcą z nas zrobić teokrację jak Iran i dyktaturę przestępcy – powiedział protestujący Benya Binnqn.

W taki sposób protestujący mówią o premierze kraju. Benjaminowi Netanjahu postawiono zarzuty korupcyjne, a plan, przedstawiony na początku stycznia przez władzę, zakłada między innymi jej zwiększoną kontrolę nad wyborem sędziów.

Premier Izraela proponuje uchylanie orzeczeń Sądu Najwyższego większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie. Ze zmianami nie zgadza się prezydent Isaac Herzog. Wezwał rząd, by wycofał się ze swoich planów.

„W imię dobra Izraela, w imię odpowiedzialności wzywam do natychmiastowego wstrzymania procesu legislacyjnego” – napisał Izaak Herzog, prezydent Izraela.

Sytuacja pokazuje, że Izrael wciąż czeka na stabilizację. W ostatnich latach wielokrotnie odbywały się tam wybory parlamentarne. Kraj jest mocno podzielony. Gdy udało się wreszcie wyłonić stabilną większość, już teraz musiała bronić się ona przed wotum nieufności. Wniosek przepadł. 53 parlamentarzystów zagłosowało za, natomiast przeciwko było 59.

Protest wciąż się rozszerza. Strajk ogłosił największy związek zawodowy w kraju. Prace wstrzymały porty morskie i lotniska. Protestują też ambasady Izraela. Rząd – będący pod presją, według mediów – rozważa scenariusz, w którym zrezygnuje ze zmian. Benjamin Netanjahu nie ogłosił jednak na razie tego publicznie.

„Wzywam wszystkich demonstrantów, by zachowywali się odpowiedzialnie i nie stosowali przemocy. Jesteśmy braćmi” – wskazał Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Wczoraj Benjamin Netanjahu wyrzucił z rządu ministra obrony, który nawoływał do zatrzymania zmian w sądownictwie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl