PAP/Wojtek Jargiło

Min. A. Moskwa: Do zablokowania rozporządzenia metanowego potrzebne głosy polskich europarlamentarzystów

Żeby zablokować rozporządzenie metanowe Parlamentu Europejskiego i Rady, które dotknęłoby polskie kopalnie węgla kamiennego potrzebne jest solidarne głosowanie wszystkich polskich europarlamentarzystów – powiedziała w poniedziałek Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, na terenie kopalni węgla kamiennego w Bogdance.

Minister spotkała się z zarządem Lubelskiego Węgla Bogdanka i przedstawicielami górniczych związków zawodowych działających w kopalni. Rozmawiała o aktualizacji polityki energetycznej państwa. Po spotkaniu wzięła udział w briefingu prasowym, podczas którego została zapytana przez media o dyrektywę metanową.

– Jest to bardzo ważny wątek, który toczy się dzisiaj we wszystkich instytucjach Unii Europejskiej. Zakładamy, że w kwietniu komisje w Parlamencie Europejskim zajmą się tym dokumentem, który w ubiegłym roku był procedowany na poziomie ministrów do spraw energii – powiedziała Anna Moskwa.

Zwróciła uwagę na rolę wszystkich polskich europarlamentarzystów.

– Samymi głosami naszych parlamentarzystów prawicy nie jesteśmy w stanie zablokować dokumentu. (…) Tylko solidarne głosowanie wszystkich naszych europarlamentarzystów, a także dobry dialog z kolegami z innych państw pozwoli na blokadę – podkreśliła polityk.

Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 r. normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał emisję 0,5 tony metanu), a od roku 2031 – 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla. Zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm. W Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie. Tym samym nawet dwie trzecie kopalń PGG musiałoby zostać zamkniętych już w 2027 roku.

– Jeżeli mówimy o szkodliwości dokumentu, tej opłaty dla 1-4 kopalni w Polsce de facto jest szkodliwa dla całej branży. To jest kwestia nieprzestrzegania umowy społecznej i porozumień, które na poziomie unijnym mamy. Ignorowany głos całej branży i wielu lat, które poświęciliśmy na dialog społeczny – wymieniła minister klimatu.

Nawiązując do spotkania z zarządem LW Bogdanka i przedstawicielami górniczych związków zawodowych, które odbyło się przed briefingiem podała, że rozmowy dotyczyły m.in. aktualizacji polityki energetycznej państwa.

– Przed nami przyjęcie aktualizacji przez radę ministrów i uznanie nowego filaru w postaci suwerenności energetycznej, dostosowanie założeń polityki energetycznej do założeń umowy społecznej, czasowe zwiększenie wydobycie węgla kamiennego w najbliższych latach, modernizacja bloków węglowych i zwiększone zapotrzebowanie na energię, które jest efektem naszych analiz – stwierdziła Anna Moskwa.

Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka odpowiadając na pytanie mediów o plany budowy kolejnych szybów i zwiększania produkcji stwierdził, że jest to uzależnione od potrzeb, jakie będzie miało nasze państwo w zakresie dostaw węgla.

– Projekt szybu Ostrów mieliśmy zahibernowany dotychczasowo, teraz aktualizujemy strategie. Mam nadzieję, że uda się do końca czerwca ją opublikować i zatwierdzić. W ramach koncepcji pracujemy nad analizami dotyczącymi szybu Ostrów – mówił prezes.

Jak stwierdził, spotkanie potwierdziło, że do 2040 r. zapotrzebowanie na węgiel będzie większe nich dotychczas.

– To jest kwestia związana z suwerennością energetyczną państwa, która będzie kolejną nogą w nowej polityce. Jako Bogdanka cieszymy się z aktualizacji – oznajmił Kasjan Wyligała

Mówiąc o współpracy ze stroną rządową stwierdził, że widzi w bardzo dobrych barwach przyszłość Bogdanki i kolejne inwestycje w węgiel, ale również inne surowce, które zamierzamy w przyszłości wydobywać. Poproszony przez media o doprecyzowanie odpowiedział, że publicznie będą mogli się tym podzielić w połowie roku.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Bogdanka to spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2009 roku. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która jest w posiadaniu prawie 65 proc. akcji kopalni.

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, 15 marca br. poinformował, że do końca lipca zakończy się proces związany z wykupem Bogdanki przez Skarb Państwa. List intencyjny w tej sprawie Skarb Państwa zawarł z Eneą w czerwcu 2022 r.

Na koniec ur. Bogdanka zatrudniała ponad 5 tys. pracowników, z czego ponad 3,5 tys. to osoby na stanowiskach robotniczych pod ziemią.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl