fot. PAP/Abaca

Iran zaatakuje Izrael w ciągu najbliższych godzin?

Stacja CBS News podała, że Amerykanie spodziewają się jeszcze w piątek irańskiego ataku odwetowego na Izrael.

Jeszcze w piątek rano „Wall Street Journal” przekazał, że Izrael przygotowuje się do bezpośredniego ataku Iranu, jaki ma nastąpić w ciągu 24 do 48 godzin. Odwet był wcześniej zapowiadany publicznie po izraelskim bombardowaniu na irański konsulat w Damaszku. Oficjalnie Tel Awiw nie przyznał się do ataku, ale też nie zaprzeczył. W nalocie zginęło m.in. dwóch generałów odpowiedzialnych za zagraniczne działania Iranu, m.in. za współpracę z Huti, Hezbollahem, Hamasem i islamskim Dżihadem.

W przekazanych medialnych pojawiły się doniesienia, że Iran sygnalizował Waszyngtonowi, że odwet przybierze taką formę, by uniknąć poważnej eskalacji, co oznaczałoby uniknięcie wciągnięcia w wojnę Amerykanów.

Do Teheranu dotarły w czwartek ostrzeżenia ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Francja ogłosiła, że odradza podróże do Iranu, Libanu, Izraela i na terytoria palestyńskie. Stacja CBS News podała, że Amerykanie spodziewają się, że do odwetu może dojść jeszczew piątek. Telewizja podała, że Teheran może wykorzystać ponad 100 dronów i dziesiątki rakiet.

Waszyngton już wcześniej ostrzegał przed eskalacją swoich obywateli przebywających w Izraelu.

Polski MSZ także zaktualizował ostrzeżenia dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu.

„Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu tych trzech państw. Ewentualna eskalacja może doprowadzić do istotnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz braku możliwości przekraczania lądowych przejść granicznych” – ostrzegło MSZ w komunikacie zamieszczonym w piątek.

Resort odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy i na tereny przylegające, a także do strefy przygranicznej z Libanem i Syrią oraz do Jerozolimy. Na pozostałym terytorium Izraela i okupowanych terytoriach palestyńskich (Zachodni Brzeg Jordanu) MSZ odradza podróże, które nie są konieczne.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl