Dostawa irańskiej ropy naftowej w drodze do Polski

Tankowiec z irańską ropą naftową jest w drodze do Polski. Na pokładzie znajduje się 130. tys. ton tego surowca, który zasili rafinerię PKN Orlen w Płocku – poinformował w wydanym komunikacie polski koncern. Ropa dotrze do naszego kraju w kwietniu.

Największy zbiornikowiec, będący w stanie przepłynąć Kanał Sueski, który dostarczy ropę naftową, wypłynął z wyspy Kharg.

W wydanym komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że priorytetem dla koncernu jest dywersyfikacja dostaw ropy, stąd kolejne kroki w postaci dostawy z Iranu. Jak dodał, surowiec z tego kraju poddano wcześniej badaniom laboratoryjnym, z których wynika, że to „ropa bardzo dobrej jakości”.

Poseł PiS Maciej Małecki wskazuje, że poprzednie dostawy irańskiej ropy były bardzo wydajne, stąd konsekwentna dywersyfikacja dostaw tego surowca.

– Konsekwentnie stawiamy na dywersyfikację dostaw ropy naftowej i gazu do Polski. Dzięki Naftoportowi możemy sprowadzać ropę do Polski z każdego miejsca na świecie. Dotychczasowe doświadczenia z ropą zakupioną w Iranie są bardzo dobre. Ropa kupiona w Iranie okazała się wydajna do produkcji paliw i dzisiaj PKN Orlen idzie drogą, która podnosi bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zakupy ropy i gazu na rynku spot – czyli na bieżącym rynku – pozwalają na sprowadzanie do Polski w korzystnych cenach dobrej jakości paliw od odbiorców innych niż rosyjskich – wskazał Maciej Małecki.

W grudniu 2016 r. PKN Orlen kupił 1 mln baryłek irańskiej ropy. W 2017 r. do płockiej rafinerii spółki dotarł też pierwszy ładunek ropy z USA. Rafinerie PKN Orlen przerabiały ropę naftową także pochodzącą m.in. z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii czy Norwegii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl