fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydenci A. Duda i D. Trump: Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump zgodzili się w środę w Waszyngtonie, że relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze. „Nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz” – mówił Donald Trump w Gabinecie Owalnym. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że po tym spotkaniu relacje będą jeszcze lepsze.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Białego Domu w środę popołudniu lokalnego czasu. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych.

Następnie prezydenci przeszli do Gabinetu Owalnego na rozmowę w „cztery oczy”. Przez rozpoczęciem rozmowy „w cztery oczy” prezydenci wygłosili w Gabinecie Owalnym krótkie oświadczenia dla mediów.

„To zaszczyt, że prezydent Duda jest z nami, mój przyjaciel. Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz” – powiedział Donald Trump.

Jak ocenił, środowe spotkanie z prezydentem Polski – poświęcone rozwojowi gospodarczemu i kwestiom wojskowym – będzie bardzo ważne.

Donald Trump odpowiadając na pytania zgromadzonych w Gabinecie Owalnym dziennikarzy powiedział: „Myślę, że to rzeczywiście zaszczyt, że to właśnie z prezydentem Polski mogę się spotkać. Polska to rzeczywiście wspaniały kraj i mam też bardzo dobre relacje osobiste z panem prezydentem (Dudą). To prawda, że to pan prezydent jest pierwszym gościem po tej pladze (koronawirusa). To naprawdę zaszczyt, że jest z nami”.

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że to dla niego zaszczyt, że może być w Białym Domu.

„Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że polsko-amerykańskie relacje są bardzo dobre. Wyraził też nadzieję, że po spotkaniu z Trumpem będą one jeszcze lepsze.

Po rozmowie prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa rozpoczęły się rozmowy obu delegacji. W polskiej delegacji znajdują się: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera.

W Ogrodzie Różanym Białego Domu na godz. 15.30 lokalnego czasu przewidziane jest spotkanie Trumpa i Dudy z dziennikarzami. O godz. 16.00 lokalnego czasu prezydent Donald Trump pożegna Andrzeja Dudę.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl