fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki: Na relacjach z USA bardzo finansowo korzystamy

Polska bardzo wiele zyskuje na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, na relacjach z USA bardzo finansowo korzystamy – powiedział w środę w TVP3 Łódź premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że relacje Polska – USA jeszcze nigdy nie były tak dobre.

„Na relacjach z USA bardzo finansowo korzystamy. Na tym, co robi Andrzej Duda, czyli pozyskiwanie inwestorów, dywersyfikacja źródeł gazu, zarobiliśmy już miliardy dolarów” – powiedział szef rządu.

Obecnie – dodał – „wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego płacą mniej za gaz, niż pięć lat temu”.

„Rządy Platformy Obywatelskiej dawały się szantażować Gazpromowi, chcieli podpisać umowę do 2037 roku. My się od rosyjskich dostaw uniezależniliśmy, dzięki temu wygraliśmy w sądzie z Gazpromem prawie siedem miliardów złotych. (…) To również efekt spotkań prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu nie zgodził się z tezą, że dobre relacje z USA, to gorsze stosunki z Francją i Niemcami.

„Polska ma znakomite relacje i ze Stanami Zjednoczonymi, i z Niemcami, i innymi krajami Unii Europejskiej. Nie wspominając o Grupie Wyszehradzkiej. Zbudowaliśmy bastion realizacji dbałości o nasze interesy. Dzięki temu jesteśmy skuteczniejsi. Przyciągamy z Unii Europejskiej siedemset miliardów złotych już na najbliższe lata. To nam pomoże szybko wyjść z kryzysu” – przekonywał.

Podczas rozmowy w TVP3 Łódź premier odniósł się też do trwającej kampanii wyborczej.

„Rafał Trzaskowski mówił o programie <<500 plus>>, że jest to katastrofa budżetowa. Mówił też, że nie głosował za obniżeniem wieku emerytalnego, de facto był za utrzymaniem podwyższonego wieku emerytalnego. Trzeba przyznać, że kandydat Koalicji Obywatelskiej zmienia zdanie jak rękawiczki. To symptomatyczne, ale i niepokojące „ – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał, że trzeba z tego wyciągnąć wnioski, a na programy społeczne spojrzeć z innej strony.

„Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego pozyskaliśmy dodatkowe (…) osiemdziesiąt miliardów złotych. Przesunęliśmy je na politykę społeczną i rozwojową. Na infrastrukturę, w tym również dla Łodzi na potężne inwestycje, takie jak tunel średnicowy, czy węzeł Teofilów. Dzięki rządowym środkom rośnie dobrobyt Łodzi. W budżecie miejskim pojawiło się trzydzieści procent więcej środków tylko z tytułu CIT i PIT. Łódź skorzystała z rządowych rozwiązań i nadal będzie korzystać” – zadeklarował premier.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl