fot. twitter.com/GitanasNauseda

Prezydent Litwy wystosował list do prezydenta A. Dudy w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Wspominając 80. rocznicę krwawego mordu w Katyniu i 10. rocznicę tragedii w Smoleńsku, myślami łączymy się z narodem polskim – napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda w liście do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Gitanas Nauseda przypominając blisko 22 tys. obywateli polskich, którzy zginęli z rąk radzieckiego NKWD wiosną 1940 roku, podkreślił, że „to była likwidacja kwiatu narodu polskiego, patriotów wiernych swej ojczyźnie”.

„Negowanie tego przestępstwa wojennego było przez długie lata kampanią dezinformacji i kłamstwa przeciwko Polsce i całemu światu” – napisał prezydent Litwy.

Zaznaczył, iż „niestety, obecne władze Rosji powróciły do radzieckich metod i intensywnie realizują rewizjonizm historyczny, szerzą dezinformację, celem której jest zaprzeczenie roli Związku Radzieckiego jako jednego z głównych inicjatorów wojny światowej, dążąc do przerzucenia odpowiedzialności za nią na jej ofiary oraz usprawiedliwienia podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów”.

„Powinniśmy nadal wspólnie przeciwstawiać się próbom pisania historii od nowa” – oświadczył prezydent Litwy.

Gitanas Nauseda poinformował, że litewski parlament we wtorek jednomyślnie przyjął rezolucję, w której potępił zakłamywanie historii przez Rosję i wyraził poparcie Polsce, którą – jak się zauważa w dokumencie – „Rosja cynicznie obarcza winą za rozpętanie II wojny światowej”.

W liście prezydent zauważył, że Litwa też „pamięta o katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, o prezydencie Lechu Kaczyńskim i Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej, o wszystkich osobach towarzyszących, wybitnych Polakach, którzy zginęli w tym strasznym dniu”.

To byli przyjaciele Litwy i ich utrata jest dla nas bardzo trudna” – podkreślił Nauseda.

„Litwę i Polskę łączy wielowiekowa wspólna historia, która nieraz udowodniła, że silni byliśmy wówczas, gdy byliśmy zjednoczeni. Wierzę, że obecne wyzwania pokonamy szybciej, działając wspólnie i solidarnie” – napisał prezydent Nauseda do prezydenta Dudy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl