Biały Dom: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków

„Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków” – pod takim tytułem ukazało się w środę wieczorem oświadczenie Białego Domu w związku ze spotkaniem prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

W oświadczeniu podkreślono, że prezydent Donald Trump „pracuje nad dalszym wzmocnieniem długotrwałego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską”. Przypomina się, że USA i Polska mają wieloletnie relacje w kwestiach strategicznych, mocno zakorzenione we wspólnie wyznawanych wartościach, takich jak wolność, praworządność i demokracja.

„Prezydent Trump zapewnia, że Stany Zjednoczone i Polska nadal będą rozwijały współpracę w szerokim zakresie zagadnień” – podkreśla Biały Dom. Zauważa, że wizyt prezydenta Andrzej Dudy w Waszyngtonie ma miejsce w krytycznym momencie, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska otwierają swoje gospodarki po miesiącach walki z pandemią koronawirusa.

„Prezydent Trump pozostaje zaangażowany w budowanie i tak już solidnego partnerstwa obronnego naszego Narodu z Polską” – zapewnia Biały Dom. Zaznacza, że Polska jest silnym sojusznikiem w NATO i jest liderem w Sojuszu, jeśli chodzi o wypełnianie zobowiązań w zakresie przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki obronne.

„Poprzez wielomiliardowy program modernizacji sił obrony za pomocą amerykańskiego sprzętu wojskowego Polska dalej wzmacnia zdolności NATO” – napisano w oświadczeniu i podkreślono, że obaj prezydenci podpisali dwie wspólne deklaracje w celu wzmocnienia obustronnych więzi wojskowych.

Biały Dom wyjaśnia, że administracja Donalda Trumpa pracuje obecnie nad umową o współpracy obronnej, która jeszcze bardziej wzmocni relacje wojskowe obu krajów. Przypomina, że w ubiegłym roku zniesione zostały amerykańskie wizy dla Polaków, co stanowi historyczny postęp w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Pisze też, że administracja Donalda Trumpa współpracuje z Polską w zakresie rozwoju gospodarek obu krajów i bezpieczeństwa energetycznego.

„Nasze dwa narody cieszą się silnymi więzami gospodarczymi, z rosnącym partnerstwem handlowym i amerykańskimi inwestycjami w Polsce na rekordowym poziomie” – podkreślono w oświadczeniu.

Dodano, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny priorytet w zakresie ochrony usług telekomunikacyjnych i danych osobowych. Przypomniano, że obydwa kraje w ubiegłym roku podpisały wspólną deklarację dotyczącą budowy sieci 5G.

Biały Dom przypomina też, że USA i Polska mają kilka długoterminowych kontraktów na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, co pomaga Polsce osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw tego surowca.

W oświadczeniu zaznaczono również, że Polska wspiera Stany Zjednoczone w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej, a rządy obu krajów próbują osiągnąć cywilne porozumienie nuklearne, które umożliwi Polsce dokonać zdecydowanych postępów w budowie elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl