fot. PAP/Marcin Obara

Szef rządu: Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie; i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę – powiedział w sobotę podczas wystąpienia w sesji finałowej „ECR Party Warsaw Summit” premier RP, Mateusz Morawiecki.

„Polska nie musi siedzieć w drugim rzędzie, jak to było za czasów naszych poprzedników” – podkreślił premier.

„Wdarliśmy się na tę, jak mawiał nasz poeta, skałę dumnej Kaliopy i nie chcemy się stamtąd dać strącić” – dodał.

Ale – jak zaznaczył – „musimy prowadzić naszą politykę w bardzo mądry sposób”.

„Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie” – podkreślił premier.

„I, jako takie państwo, będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę, żeby także naszemu społeczeństwu, nie tylko dziś dawać nadzieję, ale i po wyborach, które odbędą się najprawdopodobniej za 11 miesięcy, po tych wyborach, które rozstrzygną o przyszłości Polski. Tych wyborach, w których tak ważne jest, żebyśmy byli zjednoczeni, żebyśmy potrafili grać na różnych instrumentach. Ale, żebyśmy pamiętali, że polityka to gra zespołowa. Tu nie ma miejsca dla solistów, jesteśmy i musimy być zgraną orkiestrą” – mówił Mateusz Morawiecki.

Według niego, wtedy na pewno Zjednoczona Prawica zawierająca także Partię Republikańską będzie nie tylko mogła kontynuować swój program prorodzinny, prospołeczny, solidarnościowy, wolnościowy ale również będzie mogła prowadzić mądrą politykę zagraniczną.

„Taką, która umacnia bezpieczeństwo naszych granic i daje nadzieję Polakom na szybkie osiągnięcie takiego poziomu rozwoju gospodarczego, jak państwa zachodnie, a także przekroczenie tego poziomu” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył także,  że nieodzownym partnerem Unii Europejskiej są Stany Zjednoczone.

„Jeśli chcemy zmierzyć się z geopolitycznymi wyzwaniami, których doświadczamy już dzisiaj, tuż za naszą wschodnią granicą, musimy dbać o spójność Sojuszu Transatlantyckiego” – zauważył.

„Europa naszych marzeń to także Europa, która kontroluje – powiedzmy delikatnie, w ten sposób – relacje ze swoimi niedemokratycznymi, a zwłaszcza nastawionymi na odbudowę imperializmu, sąsiadami. Przede wszystkim z takimi sąsiadami jak Rosja, ale Europa musi również kontrolować swoją przyszłość wobec innych wielkich układów gospodarczych” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

„Europa nie może zachowywać się jak kapitalista, który, jak powiedział Lenin, sprzeda sznur, na którym oni – czyli ci komuniści – ich – czyli nas: kapitalistów, demokratów, republikanów – powieszą” – dodał szef rządu.

Według premiera Europa musi uważać, komu jakie technologie sprzedaje. Jak zaznaczył, Europa, będąc „na szczycie drabiny technologicznej świata” nie może się ich wyzbywać i musi dbać o zachowanie przewagi konkurencyjnej.

„Tylko dzięki temu będziemy mogli żyć dalej, kontrolując swój własny los w przyszłości, a nie tak jak dziś walcząc z tymi wyzwaniami, z tą rękawicą rzuconą przez imperialną Rosję, rzuconą także, już dziś to widać bardzo wyraźnie, przez Państwo Środka, przez Chiny” – powiedział.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl