Dziś wyrok ws. sformułowania „polskie obozy pracy”

Krakowski Sąd Okręgowy ogłosi dziś wyrok w procesie cywilnym przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF o sformułowanie „polskie obozy pracy”. Pozew do sądu złożył Karol Tendera, były więzień niemieckiego obozu w Auschwitz. 95-latek domaga się od niemieckiej stacji przeprosin za użycie kłamliwego sformułowania.

Prawie 3 lata temu portal należący do ZDF w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego, posłużył się określeniem, „polskie obozy zagłady”. W ocenie byłego więźnia taka publikacja naruszyła jego poczucie przynależności i godność narodową, które winny być chronione przez prawo. Przedstawiciele ZDF wnoszą o oddalenie pozwu.

Historyk i senator Jan Żaryn podkreśla, że takich pozwów powinno być więcej.

Trzeba uderzyć w to źródło i niewątpliwie ten prywatny pozew obywatela niemieckiego, który jest jednocześnie Polakiem, jest pozwem jak najbardziej słusznym. Jest to pozew, do którego i do których przyszłości powinna strona polska zachęcać – mówi senator Jan Żaryn.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad wprowadzeniem przepisów penalizujących publiczne i nieprawdziwe przypisywanie Polakom odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie.

RIRM

drukuj