A. Macierewicz

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Zwiększenie liczebności i stała obecność amerykańskich wojsk w Polsce to kwestia fundamentalna dla bezpieczeństwa Europy

Zwiększenie liczebności i stała obecność amerykańskich wojsk w Polsce to kwestia fundamentalna dla bezpieczeństwa Europy – powiedział w rozmowie z TV Trwam były szef MON Antoni Macierewicz.

Jak poinformował dziennik „Rzeczpospolita”, Biały Dom przygotowuje jeszcze lepszą ofertę wzmocnienia sił zbrojnych w naszym kraju. Już za kilka dni plany ma przedstawić w Warszawie wiceszef Pentagonu. Według dziennika, Amerykanie rozważają m.in. utworzenie w Poznaniu sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby generał. Jednocześnie w razie zagrożenia miałby on odpowiadać za działania USA na wschodniej flance NATO.

To dobre informacje – wskazał były szef MON Antoni Macierewicz i zaznaczył, że chodzi o realne i stałe zwiększenie liczebności wojsk USA w Polsce. Takie założenia w MON były przygotowywane już w 2017 r. – dodał.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj ta sprawa się rozwija, ale warto pamiętać, że ona nie może bazować, jak wynika to z artykułu „Rzeczpospolitej”, na koncepcjach Atlantic Council, czyli na nazwaniu inaczej tego, co już w Polsce jest. Nie o to chodzi. Chodzi o to, by to było zwiększenie liczby wojsk amerykańskich i żeby one stacjonowały w Polsce na stałe. Osobną kwestią jest to, czy to ma być stała obecność realizowana rotacyjnie czy też wraz z rodzinami, ale chodzi o to, by to była długotrwała zapewniona osobnym porozumieniem o strategicznej współpracy obecność wojsk amerykańskich – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Z medialnych informacji wynika też, że Amerykanie nie wykluczają stałej obecności sił powietrznych w Łasku i Mirosławcu. W Krakowie miałyby pojawić się wojska specjalne. W Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu.

Polski rząd zabiega od kilku lat o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą „Fort Trump”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl