fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Macierewicz o ustawie powołującej komisję do zbadania rosyjskich wpływów: Opozycja okłamała swoich współpracowników w Stanach Zjednoczonych

To, że Platforma Obywatelska wprowadziła w błąd Unię Europejską, to mnie nie dziwi, ale to, iż dali się wprowadzić w błąd urzędnicy Stanów Zjednoczonych, to mnie bardzo dziwi, bo przecież tam prezydent Joe Biden bardzo trafnie powiedział podczas swojej obecności, że Stanom Zjednoczonym jest potrzebna Polska tak, jak Polsce są potrzebne Stany Zjednoczone. To bardzo trafna diagnoza naszej współpracy – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Prezydent Polski zadecydował o podpisaniu ustawy z 14 kwietnia o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2022, a następnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta zacznie działać w czerwcu bieżącego roku. [czytaj więcej]

– Przede wszystkim trzeba podziękować prezydentowi, że podjął tę decyzję, dlatego że ona jest absolutnie słuszna. Prezydent jest bardzo ostrożny i stąd skierowanie tego do Trybunału Konstytucyjnego, bo de facto nie ma żadnych zastrzeżeń prawnych wobec tekstu ustawy, ona jest absolutnie zgodna z prawem. Co więcej, jest próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przez Platformę Obywatelską i polityków, którzy boją się wyników tej komisji. Przecież to jest nieprawda, że komisja przewiduje możliwość zakwestionowania wobec kogokolwiek udziału w wyborach parlamentarnych czy też bycia później wybranym jako poseł. To jest nieprawdziwe – zaakcentował były szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak podkreślił gość „Aktualności dnia”, komisja nie ma uprawnień do ingerencji w sprawę wyborów w Polsce.

– Komisja ma poza opublikowaniem informacji na temat ewentualnej współpracy ze stroną rosyjską lub podejmowaniem działań korzystnych dla strony rosyjskiej, a szkodliwych dla bezpieczeństwa państwa polskiego czy to w wymiarze gospodarczym, prawnym, politycznym czy bezpieczeństwa militarnego bądź życia Polaków, tylko trzy kwestie. Po pierwsze, możliwość zakazu używania broni przez daną osobę. Po drugie, możliwość zakazu dostępu do informacji niejawnych przez tę osobę. Po trzecie, możliwość przez 10 lat zarządzania publicznymi pieniędzmi. Nie ma spraw związanych z uczestnictwem w wyborach i później z uczestnictwem w pracy parlamentu, Sejmu czy Senatu. Taka osoba jedynie nie mogłaby pełnić funkcji zarządzania pieniędzmi publicznymi przez 10 lat. W związku z tym kwestia wyborów, udziału w wyborach i funkcjonowania w wyborach, w żaden sposób w tej ustawie nie wynika z pracy komisji – podkreślił Antoni Macierewicz.

W oświadczeniu rzecznika resortu dyplomacji wskazano, że rząd USA jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowej legislacji, która może zostać nadużyta do ingerencji w wolne oraz uczciwe wybory w Polsce.

– To, że Platforma Obywatelska wprowadziła w błąd Unię Europejską, to mnie nie dziwi, ale to, iż dali się wprowadzić w błąd urzędnicy Stanów Zjednoczonych, to mnie bardzo dziwi, bo przecież tam prezydent Joe Biden bardzo trafnie powiedział podczas swojej obecności, że Stanom Zjednoczonym jest potrzebna Polska tak, jak Polsce są potrzebne Stany Zjednoczone. To bardzo trafna diagnoza naszej współpracy – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Natomiast kwestia wyborów pozostaje tylko do osobistych preferencji samych obywateli.

– Żaden z zapisów tej ustawy nie kwestionuje udziału w wyborach, nie kwestionuje udziału w parlamencie osób, które zostaną ewentualnie wybrane. Uważam, że ludzi, którzy współpracowali z Rosją, pracowali dla Rosji i doprowadzali do skandalicznych, dramatycznych wydarzeń, jak na przykład ochrona Putina i tych, którzy są winni zbrodni smoleńskiej, (a ludzie z Platformy Obywatelskiej rzeczywiście to robili i robią do dziś), żeby nie wybierać takich ludzi jako przedstawicieli parlamentu, to jest rzecz niedopuszczalna. To jest moja opinia moralna, ale ona nie ma żadnych konsekwencji prawnych, co do wyboru takich ludzi. Jeżeli ktoś chce wybierać zdrajców, to trudno, na to nic nie poradzimy. Ustawa w żaden sposób tego nie wyklucza – podsumował poseł.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl