[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Podkomisja ma trzy kierunki działań, na które składają się: wysłuchanie świadków, rekonstrukcja całości wraku oraz identyfikacja rozłożenia ciał

Podkomisja zajmie się identyfikacją rozłożenia ciał. (…) Jest także kwestia tego, jak fala wybuchowa oddziaływała na innych pasażerów, czy rzeczywiście tylko ta jedna eksplozja doprowadziła do śmierci wszystkich osób – powiedział w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej w kwestii najnowszego raportu powiedział, że „sama kwestia koncepcji tego raportu technicznego wymagała pewnego przeorientowania redakcji tych wyników, jakie wcześniej uzyskaliśmy. Nakierowanie prac właśnie na przyczynę śmierci, nie na analizowanie szczegółów, które przez wiele lat próbowano za wszelką cenę uczynić jako centrum naszego myślenia”.

– Było jasne, że oni (m.in. ludzie z Platformy Obywatelskiej) za wszelką cenę chcą sprowokować awanturę i za wszelką cenę chcą obrzucić najgorszymi wyzwiskami, żeby tylko opinia publiczna nie zastanowiła się nad istotą tego, co zawiera ten raport. A on pokazuje, co naprawdę się stało. Zostały w nim także wyciągnięte wnioski. Chcę zwrócić uwagę na bardzo daleko idące konsekwencje, jakie wynikają z tego, że raport Millera został unieważniony i zostało unieważnione podjęcie decyzji o tym, że Polska kwalifikuje tę katastrofę jako kontrolowany lot do ziemi, czyli jako katastrofę spowodowaną przez polskich pilotów. Do wczoraj taka była diagnoza i stanowisko prawne Polski, czyli my sami oskarżaliśmy naszych pilotów, naszych dowódców o spowodowanie śmierci prezydenta RP – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

– W raporcie Millera jest jednoznaczne oskarżenie gen. Andrzeja Błasika, że swoją obecnością przyczynił się do tej tragedii. To wszystko jest nieprawdą. Zostało to jednoznacznie i ostatecznie odrzucone, stąd ta wściekłość. (…) Mieliśmy do czynienia z histerią spowodowaną tym, że grunt Federacji Rosyjskiej i ludzi ją popierających usuwa się spod nóg – dodał.

Antoni Macierewicz, odnosząc się do raportu Millera, powiedział, że jest mu trudno „wejść w skórę ludzi, którzy wymuszali – a chodzi tu m. in. o pana Jerzego Millera – na polskich ekspertach kłamstwo, oszustwo; którzy wymuszali sfałszowanie dokumentu państwowego, mówiąc, że jeżeli się nie dostosujemy do opinii rosyjskiej, to sami sobie bicz na własne plecy przygotujemy”.

– Trzeba ostrożnie osądzać tych ludzi. (…) Oni po prostu byli straszeni – jak rozumiem – konsekwencjami wyłącznie służbowo-awansowymi. Oni to zrobili dlatego, że się przestraszyli, że nie będą mogli robić kariery. (…) Niestety, podpisali to wszyscy. Wszyscy oszukali, skłamali, sfałszowali dokument. Między innymi dlatego właśnie ten raport musiał być wycofany, ponieważ on został podpisany na skutek przestępstwa, na skutek wywarcia na tych ludziach niedozwolonej presji politycznej, zewnętrznej przez Jerzego Millera i ówcześnie rządzących polityków – podkreślił.

Polityk mówił również, że podkomisja zajmująca się badaniem katastrofy smoleńskiej ma trzy kierunki działań, na które składają się: wysłuchanie świadków, rekonstrukcja całości wraku oraz identyfikacja rozłożenia ciał.

– Jest ok. 150 świadków do wysłuchania. (…) Rozmowy ze świadkami, także w innych kwestiach, mają olbrzymie znaczenie. Drugie pole, które będziemy kontynuowali, to jest rekonstrukcja całości wraku. Będzie się ona odbywała zarówno w kraju – kontynuując pracę, którą dotychczas realizowaliśmy – jak i w Wichita. (…) Trzeci kierunek, najważniejszy, jest związany z identyfikacją rozłożenia ciał. Bardzo dużo o tym wiemy. Ta wiedza była bardzo przydatna w definiowaniu diagnozy, no ale oczywiście poza skutkiem eksplozji i skutkiem dla trzeciej salonki, który zdefiniowaliśmy, jest także kwestia tego, jak fala wybuchowa oddziaływała na innych pasażerów, czy rzeczywiście tylko ta jedna eksplozja doprowadziła do śmierci wszystkich osób. (…) To wszystko będzie, na podstawie rozkładu szczątków ciał ofiar, analizowane – wskazał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z Antonim Macierewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl